Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Bitwa o Nasielsk

niedziela,

Bitwa o Nasielsk

W dniach 14-16 sierpnia 1920 roku rozegrała się bitwa o Nasielsk. Był to epizod z polskiej kontrofensywy nad Wkrą. Ze strategicznego punktu widzenia miejscowość była ważnym węzłem kolejowym. Po jej zdobyciu polskie pociągi pancerne mogły wyruszyć na północ. Ta broń była niezwykle skuteczna, ale wymagała wolnych torów i węzłów kolejowych.

14 sierpnia armia generała Sikorskiego przeszła do natarcia w kierunku Nasielska. Rozkaz operacyjny Nr 503/III wyznaczał ofensywne zadania dla oddziałów 5 Armii. Na Nasielsk wyruszyły 22 Siedlecki Pułk Piechoty z rejonu Błędowa oraz 68 Pułk Piechoty z linii fortów Modlina. Natarcie przebiegało w wolnym tempie, opór przeciwnika był bardzo silny. Wokół Nasielska znajdowały się cztery sowieckie dywizje.

Do decydujących walk doszło 16 sierpnia. Około 7 rano uderzył 68 pułk. Jego trasa przebiegała wzdłuż toru kolejowego na linii Modlin–Nasielsk. Po licznych potyczkach z nieprzyjacielem o godzinie 16 Polacy wkroczyli do miasta. 22 pułk nacierał wzdłuż drogi Borkowo–Nasielsk. Po serii ataków i kontrataków, ścigając nieprzyjaciela, formacja weszłą do Nasielska pół godziny po 68 pułku.

Na wieść o zdobyciu Nasielska generał Sikorski domagał się pościgu za uchodzącym nieprzyjacielem, jednak wojska były zbyt wyczerpane walką.

Artykuł: Slackware

Slackware

Artykuł: Virtual Desktop Infrastructure

Virtual Desktop Infrastructure

Artykuł: Wirtualizacja: Overcommitment

Wirtualizacja: Overcommitment

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły