Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Bitwa pod Jarosławiem

wtorek,

Bitwa pod Jarosławiem

15 marca 1656 roku, podczas potopu szwedzkiego, oddziały Stefana Czarnieckiego odniosły sukces w walce ze Szwedami.

W 1655 roku król szwedzki Karol X Gustaw uderzył na Polskę. Rozpoczął się potop szwedzki. Pierwsza faza konfliktu była pasmem szwedzkich sukcesów. Osłabiona licznymi wojnami i kryzysem politycznym Rzeczpospolita nie mogła skutecznie się bronić, prawie cała Rzeczpospolita została wówczas opanowana przez wojska szwedzkie. Król Jan II Kazimierz uciekł z kraju, a większość jego żołnierzy przeszła na służbę szwedzką. Początkowo większość szlachty i magnaterii traktowała szwedzki najazd jedynie jako zmianę panującego, jednak okrutne traktowanie ludności, wysokie podatki i grabieże dokonywane przez Szwedów spowodowały, że opór Polaków zaczął wzrastać. Dodatkowo nienawiść do najeźdźców wzmacniały profanacje kościołów dokonywane przez żołnierzy Karola Gustawa. Rozpoczęła się walka partyzancka. Symbolem przełomu w wojnie polsko-szwedzkiej stała się udana obrona Jasnej Góry.

Na początku 1656 roku król Jan Kazimierz powrócił do Polski. Jego oddziały zaczęły gromadzić się pod Lwowem. Szwedzki król Karol Gustaw zamierzał zniszczyć przeciwnika w zarodku i ruszył mu naprzeciw, jednak kiedy dowiedział się, że Polacy zebrali już ponad dwadzieścia tysięcy żołnierzy, uznał, że nie będzie w stanie ich pokonać i wycofał się w stronę Sanu. Jego oddziały były atakowane przez liczne grupy partyzantów. Za Szwedami podążała jazda koronna. 11 marca Karol Gustaw dotarł pod Jarosław i bez problemu uporał się z broniącymi przepraw chorągwiami Lubomirskiego. Szwedzi opanowali miasto i zatrzymali się w nim.

Wkrótce w okolicach Jarosławia pojawili się żołnierze Stefana Czarnieckiego. Rozbito kilka szwedzkich oddziałów. Kilka tygodni wcześniej Czerniecki poniósł klęskę pod Gołębiem i Szwedzi zostali całkowicie zaskoczeni, ponieważ sądzili, że jego dywizja została całkowicie rozbita. Aby uporać się z przeciwnikiem, Karol Gustaw skoncentrował swoje oddziały, jednak Czarniecki był mistrzem walki szarpanej. Nie zważając na przewagę nieprzyjaciela, 15 marca zaatakował straż szwedzką i zadał bolesne straty. Kiedy na miejscu pojawiły się główne siły Karola Gustawa, Polacy rozpłynęli się w pobliskich lasach. Próba pościgu zakończyła się kolejnymi stratami.

Po bitwie duża część wojsk kwarcianych służących pod szwedzką komendą dołączyła do dywizji Czarnieckiego, co w znacznym stopniu zmieniło stosunek sił. Oddziały Karola Gustawa wkrótce zostały zablokowane przez siły koronne i litewskie w widłach Sanu i Wisły.

Artykuł: DRAM Speculative Leadoff

DRAM Speculative Leadoff

Artykuł: Burst Mode DMA

Burst Mode DMA

Artykuł: Tryby DMA

Tryby DMA

Artykuł: DMA w kontekście historycznym

DMA w kontekście historycznym

Artykuł: Bezpośredni dostęp do pamięci

Bezpośredni dostęp do pamięci

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły