Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Bitwa pod Czarnem

wtorek,

Bitwa pod Czarnem

W dniach 12–17 kwietnia 1627 roku podczas wojny polsko-szwedzkiej 1626–1629 rozegrała się bitwa pod Czarnem. Czarne to miasto położone w odległości około stu kilometrów na północny wschód od Bydgoszczy.

Na początku 1627 roku Szwedzi opracowali plan uderzenia na wojska Rzeczpospolitej blokujące im drogę na Gdańsk. Zakładały one przeprowadzenie jednoczesnego ataku ze wschodu i zachodu. Szwedzki król Gustaw Adolf zwerbował w Maklemburgii posiłki. Siły te miały zaatakować tyły wojsk koronnych zgrupowanych pod Tczewem o strony zachodniej. Na wieść o zbliżających się wrogich oddziałach dowodzący polskimi wojskami hetman polny koronny Stanisław Koniecpolski zorganizował obronę na linii od Lęborka do Człuchowa.

W połowie marca wylała Wisła, co sprawiło, że Polakom nie groził atak ze wschodniej strony. Hetman Koniecpolski mógł skoncentrować się na przeciwnikach z Meklemburgii. Wojska szwedzkie, aby bronić się przed atakiem Polaków, udały się do twierdzy w Pucku. Zanim Szwedzi tam dotarli, Puck został zajęty przez Koniecpolskiego. W takiej sytuacji wojska szwedzkie próbowały przebić się do Malborka. Aby przyśpieszyć marsz, porzucono tabory i działa.

11 kwietnia Koniecpolski zajął Człuchów i odciął Szwedom drogę. Niemieccy najemnicy w szeregach szwedzkich wojsk zostali osaczeni pod Czarnem. 12 kwietnia przedpola miasta zaatakowały oddziały pułkownika Mikołaja Moczarskiego. Mimo że wkrótce na miejsce przybyły główne siły hetmana polskie uderzenie zostało odparte. Koniecpolski rozpoczął regularne oblężenie.

Do 14 kwietnia pod Czarne przybyły wszystkie oddziały hetmana. Nocą przy bramie od strony Szczecinka zbudowano szaniec. O świcie Polacy wykonali pozorowany atak i rzucili się do udawanej ucieczki. Szwedzi dali się oszukać i ruszyli w pościg. Ogień dział i muszkietów otworzony przez znajdujących się na szańcu żołnierzy zadał oddziałom pod szwedzką komendą wielkie straty. Najemnicy wymówili posłuszeństwo i aresztowali szwedzkich oficerów. Przystąpili do rozmów z Polakami. 17 kwietnia podpisali akt kapitulacji.

Artykuł: Życzenia świąteczne

Życzenia świąteczne

Artykuł: Konkurs z Języka Angielskiego Zawodowego

Konkurs z Języka Angielskiego Zawodowego

Artykuł: Testujemy kontroler ARGB

Testujemy kontroler ARGB

Artykuł: Olimpiada Zdrowia PCK

Olimpiada Zdrowia PCK

Artykuł: Zostań dawcą szpiku!

Zostań dawcą szpiku!

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły