Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Augustyn Träger

piątek,

Augustyn Träger

Augustyn Träger urodził się 25 sierpnia 1884 roku w Kalnicy Dolnej na Podkarpaciu. Jego ojciec był Austriakiem. Jako mieszkaniec zaboru austriackiego po wybuchu pierwszej wojny światowej został powołany do służby w armii Austro-Węgierskiej. Później został przeniesiony do Legionów Polskich.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pracował w wywiadzie jako oficer II Oddziału Sztabu Generalnego. Od 1919 roku mieszkał w Bytomiu, gdzie prowadził działania wywiadowcze, śledząc aktywność niemieckich organizacji paramilitarnych i przygotowania do plebiscytu na Górnym Śląsku. Po kilku latach przeniósł się do Warszawy, a w 1934 roku został mieszkańcem Bydgoszczy. Pracował jako handlowiec, jego podróże do Niemiec pozwalały kontynuować działalność wywiadowczą.

Po klęsce wrześniowej wstąpił do organizacji konspiracyjnej „Miecz i Pług”. Na polecenie przełożonych wykorzystując swoje austriackie pochodzenie, rodzina Trägerów przyjęła obywatelstwo niemieckie. Początkowo Augustyn brał udział w tworzeniu struktur organizacji i dokumentował zbrodnie niemieckie dokonane w okolicach Bydgoszczy.

W 1943 roku jego syn Roman Träger został wcielony do Wehrmachtu. Został przydzielony w miejsce odległe od frontu, pełnił służbę wartowniczą na wyspie Uznam. Funkcjonował tam Wojskowy Instytut Badawczy Peenemünde, w którym prowadzono badania nad bronią rakietową V-1 i V-2. Roman Träger skorzystał z okazji i zgromadził szczegółowe informacje na temat nowej broni oraz zakładów lotniczych w Peenemünde. Swój dokładny raport przekazał ojcu, który przewiózł te informacje do Warszawy i przekazał dowództwu wywiadu ofensywnego Komendy Głównej Armii Krajowej.

Kopia raportu Trägera trafiła do Wielkiej Brytanii i za pośrednictwem polskich władz na uchodźstwie została przekazana wywiadowi brytyjskiemu. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1943 roku lotnictwo brytyjskie dokonało udanego nalotu na zakłady lotnicze w Peenemünde. Zniszczenia były na tyle duże, że Niemcy podjęli decyzję o przeniesieniu produkcji rakiet V-2 do zakładów podziemnych. Naloty na Peenemünde były ponawiane.

Augustyn i Roman przeżyli wojnę. Ich wkład w zwycięstwo nad hitlerowcami przez wiele lat był niedoceniany i mało znany. Starszy z Trägerów po wojnie został aresztowany przez NKWD. Śledztwo umorzono w 1947 roku. Zmarł w 22 kwietnia 1957 roku w Bydgoszczy.

Artykuł: Życzenia świąteczne

Życzenia świąteczne

Artykuł: Konkurs z Języka Angielskiego Zawodowego

Konkurs z Języka Angielskiego Zawodowego

Artykuł: Testujemy kontroler ARGB

Testujemy kontroler ARGB

Artykuł: Olimpiada Zdrowia PCK

Olimpiada Zdrowia PCK

Artykuł: Zostań dawcą szpiku!

Zostań dawcą szpiku!

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły