czwartek,
Atak słowacki na Polskę
1 września 1939 roku obok wojsk III Rzeszy na polskie ziemie weszli słowaccy żołnierze.
14 marca 1939 roku utworzono Republikę Słowacką. Było to marionetkowe państwo zależne od III Rzeszy. Jeszcze w marcu oba państwa zawarły układ o stosunku ochronnym. III Rzesza zagwarantowała nienaruszalność granic Słowacji i miała pomóc podczas organizowania słowackiej armii. Pod koniec sierpnia za zgodą rządu słowackiego na teren Słowacji wkroczyły niemieckie oddziały szykujące się do agresji na Polskę, a armia słowacka została im podporządkowana. W nadchodzącej wojnie Słowacy mieli walczyć po stronie III Rzeszy.
Do 1 września 1939 roku na Słowacji zmobilizowano ponad pięćdziesiąt tysięcy obywateli. Działając bez uprzedniego wypowiedzenia wojny, słowackie oddziały zaatakowały na kierunkach podhalańskim, nowosądeckim i bieszczadzkim. 1 Dywizja Piechoty „Jánošik” nie napotykając polskich oddziałów przez Jaworzynę oraz Niedzicę 3 września dotarła do Ochotnicy. Dopiero następnego dnia w rejonie wsi Zabrzeż doszło do wymiany ognia z oddziałami Armii „Karpaty”. 9 września dywizja wróciła na Słowację. 2 Dywizja Piechoty „Škultéty” pierwszego dnia próbowała opanować przygraniczne miejscowości, jednak w czasie kampanii spełniała raczej rolę obwodu. 3 Dywizja Piechoty „Rázus” operowała w Beskidzie Niskim i od pierwszego września toczyła potyczki z polskimi oddziałami. W agresji wzięło też udział słowackie lotnictwo, jednak podczas działań wojennych nie wywarło większego wpływu na sytuację. Straty armii słowackiej w Polsce wyniosły 18 zabitych, 46 rannych i 11 zaginionych.
Udział słowackich żołnierzy w wojnie nie miał większego znaczenia militarnego, główny ciężar walk w rejonie ich operowania ponosił Wehrmacht, i to Niemcy zmusili Polaków do odwrotu. Istotniejsze było udostępnienie swojego terytorium dla armii niemieckiej na potrzeby agresji. Przez to długa linia obrony Polski jeszcze bardziej się wydłużyła. Udział w wojnie przyniósł Słowakom zdobycze terytorialne. Za sprawą Niemców, po kampanii Polska utraciła na rzecz Słowacji 770 kilometrów kwadratowych.
Nie wszyscy Słowacy popierali agresję Niemiec na Polskę, np. postawy słowackiej armii nie aprobował ambasador Słowacji w Polsce Ladislav Szathmarý i dał temu wyraz w publicznych wystąpieniach po wybuchu wojny.