środa,
Antonina Mijal
Antonina Mijal urodziła się 17 stycznia 1915 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny robotniczej, miała sześcioro rodzeństwa. Jako osiemnastolatka podjęła pracę w „Domu Dziewcząt” na warszawskim Kole, był świetliczanką. Angażowała się w działalność Przysposobienia Wojskowego Kobiet, m.in. kierowała Ośrodkiem Pracy dla uczestniczek PWK oraz prowadziła szkolenia. W 1937 roku ukończyła wyższy kurs instruktorski.
We wrześniu 1939 roku podczas oblężenia Warszawy służyła jako sanitariuszka. Po klęsce wrześniowej wstąpiła do Służby Zwycięstwu Polski, posługiwała się pseudonimem „Tosia”. Początkowo była łączniczką kapitana Jana Kiwerskiego – członka sztabu dywersji SZP. Wiosną 1940 roku ukończyła kurs minerski i dołączyła do organizowanego przez Zofię Franio pierwszego kobiecego patrolu minerskiego. Równolegle kierowała działem produkcji Biura Badań Technicznych Wydziału Saperów Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej. Jej zespół konstruował prototypy sprzętu minerskiego, a także na potrzeby dywersji prowadził produkcję materiałów wybuchowych i związanego z nimi osprzętu.
Brała udział w wielu akcjach sabotażowych, m.in. w wysadzeniu torów pod przejeżdżającą lokomotywą na linii kolejowej Okęcie–Piaseczno w ramach akcji „Wieniec” w nocy z 7 na 8 października 1942 roku. Zmontowała bombę zegarową wykorzystaną 19 maja 1942 roku do zamachu na kasyno przy alei Szucha. 3 marca 1943 wspólnie osobiście nadała na Poczcie Głównej dziewięć paczek zaadresowanych do okupacyjnych urzędów, zapakowano w nich zmontowane przez nią ładunki wybuchowe. Eksplozje zabiły kilku niemieckich urzędników.
Podczas powstania warszawskiego walczyła w Śródmieściu. Zajmowała się produkcją granatów i min, wzięła udział w nieudanej próbie utworzenia korytarza na potrzeby ewakuacji powstańczych oddziałów ze Starówki. Pod koniec powstania za zasługi została odznaczona Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Po kapitulacji opuściła miasto z ludnością cywilną.
W 1945 roku rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Na kilka tygodni została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Po ukończeniu studiów pracowała jako lekarz. Zmarła 9 marca 1986 roku w Warszawie.