piątek,
Andrzej Meyer
Dzisiaj mija rocznica urodzin podpułkownika wojsk pancernych Wojska Polskiego, adiutanta prezydenta RP, ofiary zbrodni katyńskiej.
Andrzej Meyer urodził się 8 kwietnia 1893 roku w Krakowie. W rodzinnym mieście ukończył szkołę średnią i Wyższą Szkołę Realną. W 1913 roku wstąpił do Związku Strzeleckiego. Po wybuchu pierwszej wojny światowej zgłosił się do Legionów Polskich. Początkowo był żołnierzem 1 Pułku Piechoty, później służył w sztabie I Brygady Legionów Polskich.
W 1917 roku otrzymał awans do stopnia chorążego. Po kryzysie przysięgowym trafił do Polskiego Korpusu Posiłkowego. Po przebiciu frontu pod Rarańczą, kiedy wobec niekorzystnych dla Polski postanowień traktatu brzeskiego polskie oddziały wypowiedziały posłuszeństwo dowództwu austro-węgierskiemu, został internowany, a następnie przymusowo wcielony do Armii Austro-Węgier. Walczył na froncie włoskim.
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. W 1919 roku został dowódcą kolumny samochodowej Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził kolumną samochodową Naczelnika Państwa i Naczelnego Dowództwa.
Po wojnie uzyskał stopień kapitana, a wkrótce potem majora. Służył w Kwaterze Wojskowej Prezydenta Rzeczypospolitej. W 1923 roku był szefem służby samochodowej prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Rok później został adiutantem przybocznym Prezydenta RP. W 1926 roku objął stanowisko komendanta kwatery w Gabinecie Wojskowym Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
Od końca 1927 roku służył w jednostkach samochodowych i pancernych. Latem 1936 roku otrzymał stopień podpułkownika. Podczas kampanii wrześniowej po agresji ZSRR został aresztowany przez Sowietów. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w kijowskim więzieniu. Jego nazwisko znajduje się na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej.