poniedziałek,
Andrzej Małkowski
„Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy”
–– Andrzej Małkowski.
Andrzej Juliusz Małkowski urodził się 31 października 1888 roku w Trębkach koło Kutna. Pochodził z rodziny ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych. Świadectwo dojrzałości uzyskał w VI Szkole Realnej we Lwowie. Rozpoczął studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Lwowskiej, jednak ich nie ukończył. Działał w takich organizacjach jak „Eleusis”, „Zarzewie”, „Sokół”.
W 1909 roku był członkiem polskiej organizacji niepodległościowej „Armia Polska”. Jako karę za spóźnienia na zajęcia otrzymał zadanie przetłumaczenia podręcznika twórcy skautingu Roberta Baden-Powella „Scouting for Boys”. Od tej pory idea skautingu pochłonęła go całkowicie. W 1911 roku zorganizował pierwszy kurs skautowy. W tym samym roku opublikował pierwszą polską książkę o skautingu – „Scouting jako system wychowania młodzieży” swojego autorstwa.
„Jeśli wymagam stosowania Prawa od dziewięcioletniego smyka, to o ileż bardziej muszę tego wymagać od siebie”
–– Andrzej Małkowski o prawie harcerskim.
Małkowski brał aktywny udział w tworzeniu struktur skautingowych we Lwowie. Działał w Naczelnej Komendzie Skautowej we Lwowie. Wydawał pierwsze polskie czasopismo o tematyce skautowej „Skaut”. W 1913 roku zamieszkał w Zakopanem. Stworzył tam ośrodek harcerski. Po wybuchu pierwszej wojny światowej krótko był żołnierzem Legionów Polskich. Po próbie utworzenia niepodległej Rzeczpospolitej Podhalańskiej w 1915 roku musiał opuścić Zakopane.
Wyjechał do Anglii, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Został skautmistrzem związkowym w Związku Sokołów Polskich w Ameryce. Próbował zorganizować Legion Polski do walki z Niemcami, jednak zakończyło się to niepowodzeniem. W 1916 roku wyjechał do Kanady i wstąpił do wojska. W szeregach armii kanadyjskiej walczył we Francji.
W 1918 roku trafił do armii generała Józefa Hallera. Został skierowany do misji wojskowej polskich oddziałów w Odessie. Statek, na którym płynął, zatonął. Andrzej Małkowski zginął w nocy z 15 na 16 stycznia 1919 roku.