sobota,
Alfons Faściszewski
Dziś przypada rocznica śmierci polskiego nauczyciela, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, podpułkownika Armii Krajowej.
Alfons Faściszewski urodził się 12 grudnia 1901 roku w Stryju. W 1918 roku przerwał naukę i wstąpił do Wojska Polskiego. W szeregach 3. Pułku Ułanów brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Walczył m.in. podczas wyprawy kijowskiej i w obronie Lwowa. Po jej zakończeniu ukończył szkołę średnią i podjął pracę jako nauczyciel. Pracował w kilku miejscowościach. W 1938 roku ukończył zaoczne studia pedagogiczne i został kierownikiem szkoły w Końskowoli.
Podczas drugiej wojny światowej od 1940 roku działał w konspiracji w powiecie puławskim. Był członkiem Związku Walki Zbrojnej. Redagował pismo konspiracyjne „Wisła”. Na swoim terenie organizował komórki Związku Odwetu. Po utworzeniu Kedywu objął stanowisko zastępcą dowódcy tej organizacji w województwie lubelskim. Wiosną 1942 roku zaczęło go poszukiwać gestapo. Był zmuszony do częstych zmian miejsca pobytu. Od 1943 roku przebywał w Lublinie.
Przeprowadzał inspekcje oddziałów Kedywu. 29 stycznia 1944 roku podczas jednej z nich został zamordowany przez grupę Armii Ludowej dowodzoną przez zbiegłego z niewoli Rosjanina Nikołaja Paramonowa. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i awansowany do stopnia podpułkownika.