poniedziałek,
Akcja „Bollwerk”
W nocy 20 lutego na 21 lutego 1942 roku oddziały Armii Krajowej w Poznaniu przeprowadziły akcję „Bollwerk” (Bastion).
Po klęsce militarnej Polski we wrześniu 1939 roku Wielkopolska została bezpośrednio wcielona do III Rzeszy. Jakakolwiek działalność konspiracyjna na tym terenie była bardzo utrudniona i niebezpieczna.
Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej port rzeczny w Poznaniu stał się ważnym elementem transportu z zaopatrzeniem dla frontu wschodniego. W tutejszych magazynach składowano odzież, żywność i inne materiały przeznaczone dla niemieckich żołnierzy walczących w mroźnej Rosji.
W porcie działała komórka polskiego podziemia. Polacy zaplanowali spalenie magazynów. Kryptonim „Bollwerk” pochodził od nazwy znajdującej się na wale ochronnym części poznańskiego portu. Akcja rozpoczęła się 20 lutego 1942 roku o godzinie 21:00. Brało w niej udział dwunastu żołnierzy AK i pięciu mieszkańców Chwaliszewa.
Dywersanci przygotowali punkty zapalne umiejscowione przy łatwopalnych materiałach. Miejsca te zostały dokładnie wytypowane w taki sposób, żeby ogień mógł łatwo objąć cały teren. Nad ranem podłożono ogień. Straż pożarna pojawiła się dopiero około godziny 7 rano. Dla Niemców szczególnie bolesna była utrata kilku tysięcy opon samochodowych. Straty oszacowano na półtora miliona marek. Według wielu historyków szacunki te były znacznie zaniżone.
Niemieckie służby za wszelką cenę chciały odnaleźć i ukarać winnych. W wyniku śledztwa prowadzonego przez gestapo aresztowano wszystkich uczestników akcji, a w niektórych przypadkach także członków ich rodzin. Wielu z nich straciło życie.