niedziela,
Adam Rzeszotarski „Żmija”
Adam Rzeszotarski urodził się 6 lutego 1903 roku w Ratajach niedaleko Kutna. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Jego przodkowie zostali wywłaszczeni za udział w powstaniu styczniowym. Wiosną 1918 roku jako uczeń gimnazjum Konopczyńskiego wstąpił do harcerstwa. W listopadzie 1918 roku razem z innymi harcerzami rozbrajał Niemców. Od września 1924 do listopada 1925 roku odbył kurs Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie. W 1927 roku w stopniu podporucznika ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Grudziądzu. Przed wojną służył w 11 pułku Ułanów Legionowych.
W kampanii wrześniowej walczył w szeregach macierzystego pułku. 4 września został ciężko ranny. Umieszczono go w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie. W szpitalu nawiązał pierwsze kontakty konspiracyjne. Po zakończeniu leczenia wrócił do rodziny w Ciechanowie. Pod koniec 1939 roku Rzeszotarscy zamieszkali w Warszawie. Latem 1941 roku został komendantem Rejonu II Marymont Obwodu Żoliborz Związku Walki Zbrojnej. Był także komendantem oddziału konspiracyjnej Szkoły Podchorążych oraz dowódcą działającego w podziemiu 11 pułku ułanów. W maju 1944 roku otrzymał awans do stopnia majora.
W powstaniu warszawskim dowodził zgrupowaniem „Żmija”, którego oddział walczyły na Marymoncie i Dolnym Żoliborzu. 14 września powstańcy zostali wyparci z Marymontu. Tego dnia po zakończeniu walk Adam Rzeszotarski odnalazł ciała zamordowanych przez hitlerowców członków swojej rodziny – matki, żony i czternastoletniego syna. Wstrząśnięty tym faktem złożył dymisję ze stanowiska dowódcy zgrupowania, jednak po kilku dniach ponownie objął dowodzenie jednostką. Po kapitulacji stolicy trafił do niewoli.
Po oswobodzeniu służył w 2 Korpusie Polskim. W 1947 roku powrócił do Polski. Nie został przyjęty do służby w wojsku. Podjął pracę w przedsiębiorstwie komunalnym w Warszawie. Przez lata był prześladowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Zmarł 13 kwietnia 1971 roku w Ciechanowie.