środa,
4 Eskadra Bojowa Wielkopolska
25 maja 1919 roku na lotnisku Ławica w Poznaniu powstała 4 Eskadra Bojowa Wielkopolska.
27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Dość szybko Polacy opanowali większość okolic Poznania. W rękach niemieckich pozostała m.in. baza lotnicza we wsi Ławica. 6 stycznia 1919 roku Polacy zdobyli to lotnisko. W Ławicy i w hali sterowców na Winiarach zdobyto znacznie ilości sprzętu lotniczego.
W lutym 1919 roku na lotnisku Ławica powołano 1. i 2. Wielkopolską Eskadrę Polną. Kolejną formacją w ramach tej bazy była 3 Wielkopolska Eskadra Lotnicza Polna utworzona w marcu 1919 roku. 25 maja 1919 roku na lotnisku Ławica w Poznaniu sformowano 4. Eskadrę Bojową Wielkopolską. Początkowo 4 Eskadra liczyła sześciu pilotów, których dowódcą był porucznik Jerzy Dziembowski. Na stanie formacji znalazły się samoloty poniemieckie, trzy myśliwce Albatros D.III, dwa Fokker D.VII i jeden Fokker D.VIII. Początkowo realizowano zadania szkoleniowe na lotnisku Ławica.
Na początku 1920 roku podczas scalania Armii Wielkopolskiej z Wojskiem Polskim zmianie na „15 Eskadra Myśliwska” uległa nazwa 4 Eskadry. W maju tego roku jednostka trafiła na front wojny polsko-bolszewickiej. Uczestniczyła w działaniach bojowych na Podolu, m.in. w atakach na nieprzyjacielskie oddziały, pociągi pancerne i bolszewicki transport kolejowy. Latem 1920 roku jednostka stacjonowała we Lwowie. Piloci porucznika Jerzego Dziembowskiego zwalczali kawalerię Budionnego w Małopolsce wschodniej. Na przełomie sierpnia i września Eskadra wzięła udział w bitwie pod Komarowem, gdzie szczególnym męstwem odznaczył się podporucznik Antoni Bartkowiak, który swoim atakiem rozproszył kilkusetosobowy oddział jazdy.
W 1925 roku zmieniono nazwę eskadry na 112 Eskadrę Myśliwską, a w 1928 na 132 Eskadrę Myśliwską. 132 Eskadra Myśliwska w składzie Armii „Poznań” brała udział w kampanii wrześniowej. Piloci eskadry dysponowali dziesięcioma samolotami PZL P.11c. Według opracowań historycznych we wrześniu 1939 roku piloci 132 Eskadry Myśliwskiej zestrzelili piętnaście wrogich bombowców oraz sześć myśliwców Messerschmitt (trzy Bf 109 i trzy Bf 110). Ostatnim dowódcą eskadry był kapitan Franciszek Jastrzębski.