niedziela,
31 Pułk Strzelców Kaniowskich
11 września 1939 roku 31. Pułk Strzelców Kaniowskich w okolicach Mszczanowa całkowicie rozbił niemiecką kolumnę zmotoryzowaną.
14 lipca 1919 roku z połączenia 31. Włocławskiego Pułku Piechoty i 15. Pułku Strzelców 4. Dywizji Strzelców Polskich generała Lucjana Żeligowskiego sformowano 31. Pułk Piechoty. 26 sierpnia otrzymał on nazwę „Strzelców Kaniowskich”, która nawiązywała do tradycji Legionów Polskich i korpusów polskich w Rosji.
Już w lipcu jednostka brała udział w walkach z Ukraińcami. We wrześniu jednostka została skierowana na front w rejonie Wilna. W czerwcu 1920 roku żołnierze Pułku walczyli z bolszewikami w rejonie Mińska Mazowieckiego. W lipcu osłaniali odwrót 2 Dywizji Piechoty Legionów. W sierpniu pułk brał udział w Bitwie Warszawskiej. 18 sierpnia Pułk uderzył na Wyszków. Przy niewielkich stratach własnych zdobyto czterystu jeńców, sztandar bolszewickiego 57. Pułku i znaczną ilość sprzętu wojskowego. W kolejnych dniach sierpnia 31. Pułk ścigał wycofujące się oddziały Armii Czerwonej.
Pod koniec sierpnia jednostka została przerzucona z rejonu Ciechanowa pod Zamość, gdzie wziął udział w obronie miasta przed 1. Armią Konną Budionnego. Mimo liczebnej przewagi przeciwnika Polacy odparli wszystkie natarcia. W dniach 11–13 września 31. Pułk toczył krwawe walki pod Sokalem. Była to ostatnia bitwa jednostki w wojnie polsko-bolszewickiej. Podczas walk o granice Rzeczypospolitej 36 żołnierzy z 31. Pułku Strzelców Kaniowskich otrzymało Krzyże Srebrne Orderu Virtuti Militari.
W okresie międzywojennym 31. Pułk stacjonował w Łodzi i Sieradzu. 25 lipca 1925 roku zatwierdzono odznakę pamiątkową 31. Pułku. Ma ona kształt równoramiennego krzyża pokrytego błękitną emalią z żółtym obramowaniem. W środku odznaki umieszczono tarczę z inicjałami jednostki „PSK”. Na górnym ramieniu krzyża widoczny jest numer 31, a na dolnym wybito rok 1918. Lewe ramię zajmuje srebrny herb ziemi kujawskiej, na prawym znajduje się miniatura odznaki II Korpusu Polskiego w Rosji. 27 lutego 1927 roku, w Zgierzu jednostka otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo z powiatu łódzkiego. Obecnie znajduje się on w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Podczas kampanii wrześniowej 31. Pułk Strzelców Kaniowskich walczył w składzie Armii „Łódź”. 3 września toczył walki w rejonie Sieradza. Następnego dnia odpierał ataki przeciwnika na linii rzeki Warty na odcinku Grądy – Woźniki. 5 września w walkach w okolicach Mnichowa jednostka poniosła bolesne straty. W kolejnych dniach 31. Pułk toczył ciężkie walki odwrotowe. 17 września jednostka zdołała wyrwać się z otoczenia w Puszczy Kozienickiej, jednak dwa dni później 31. Pułk został ponownie otoczony i całkowicie rozbity. Za kampanię wrześniową 31. Pułk Strzelców Kaniowskich otrzymał order Virtuti Militari.