Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Seria komputerów iMac

sobota,

Seria komputerów iMac

Pierwszym modelem z serii komputerów all-in-one iMac był G3, który zadebiutował na rynku 15 sierpnia 1998 roku. Produkty firmy Apple z tej serii wyróżniają się wysoką ergonomią, zajmują stosunkowo niewiele miejsca na biurku i uwalniają od plątaniny kabli. Wszystkie modele mają budzącą podziw estetykę wyglądu. Według wielu ekspertów pierwszy model iMaca uratował Apple przed bankructwem, ponieważ w 1998 roku coraz więcej klientów zdobywał system Windows. Pierwotnie produkt miał nazywać się „MacMan”, jednak współpracująca z Apple firma reklamowa zaproponowała nazwę iMac. Litera „i” miała oznaczać „individuality” „innovation” (indywidualność i innowacją). Nazwa została na tyle dobrze odebrana, że Apple przy kolejnych produktach zachowała ten prefiks, np. iPhone, iPad, iBook.

Steve Jobs po powrocie do Apple znacznie zredukował szeroką ofertę komputerów stacjonarnych, pod koniec 1997 roku z dziesięciu linii tego typu produktów pozostały cztery modele Power Macintosh G3. Seria iMac G3 została zapowiedziana 6 maja 1998 roku, 15 sierpnia rozpoczęto sprzedaż pierwszego modelu, w ciągu 139 dni nabywców znalazło ponad 800 tysięcy sztuk. W nowej serii przyjęto wariant komputera all-in-one, w którym w jednej obudowie zintegrowano wszystkie wewnętrzne elementy systemu z monitorem CRT. Podobne rozwiązanie Apple stosowało już wcześniej w komputerach Macintosh 128K. Ówcześnie śmiałą decyzją była rezygnacja ze stacji dyskietek, okazało się to niewielkim problemem, inni producenci oferowali zewnętrzne napędy dyskietek USB, często w kolorystyce dopasowanej do komputera, a z biegiem czasu dyskietki wyszły z użycia.

Projektantem obudowy iMaca był Jonathan Ive, zerwał on z tradycją, zrezygnował z kształtu zbliżonego do prostopadłościanu i przyjętą ogólnie kolorystyką. Pierwszy G3 był produkowany w kolorze niebieskim nazwanym „Bondi Blue”, w modelach z 1999 roku i kolejnych pojawiły się inne kolory. Wykonana z przezroczystego plastiku obudowa miała mocno zaokrąglony kształt, a w jej górnej części zamontowano uchwyt służący do przenoszenia urządzenia. Z przodu wbudowano głośniki stereo. Dołączane do zestawu klawiatura i okrągła mysz miały zachowane wzornictwo i kolorystykę komputera. Produkcję serii G3 zakończono w 2003 roku. Okrzyknięty geniuszem designu Ive stał się najważniejszym współpracownikiem Steve’a Jobsa, w późniejszych latach brał udział w powstaniu takich produktów jak m.in. MacBook Pro, iMac, MacBook Air, iPod, iPod touch, iPhone, iPad, iPad mini, system iOS 7 oraz słuchawki EarPods.

Specyfikacja pierwszego modelu iMac G3.

  • Procesor: PowerPC G3 233 MHz.
  • Grafika: ATI Rage IIc, 2 MB SGRAM z możliwością rozbudowy do 6 MB.
  • Monitor: 15 cali CRT, rozdzielczość 1024 × 768 pikseli.
  • Pamięć RAM: dwa gniazda SO-DIMM, fabrycznie 128 MB, możliwość rozbudowy do 384 MB.
  • Napęd optyczny: 24x CD-ROM.
  • Dysk twardy: 4 GB.
  • Poty: 10/100 BASE-T Ethernet, 56k modem, IRDA, 2 x USB 1.1, 2 x wyjście mini-jack, wejście mini-jack.
  • Analogowe wejście audio mini-jack .

7 stycznia 2002 roku trafiły pierwsze modele z serii iMac G4, ponownie producent zdumiał wszystkich wyglądem komputera. Pierwsze ujawnione zdjęcia G4 spotkały się z niedowierzaniem, urządzenie na tyle przypominało lampkę na nocnym stoliku, że później nieoficjalnie nazywano je iLamp. Na półkolistej podstawie zamontowano ruchomy wysięgnik podtrzymujący ekran LCD, który można było ustawić pod dowolnym kątem, zarówno w pionie, jak i na boki. Wyraźnie pokazano to w reklamie komputera. Pojawiło się kilka wersji G4, w tym z ekranem o przekątnej 20 cali. W podstawie zdołano zmieścić wszystkie podzespoły, m.in. płytę główną, dysk twardy, napęd optyczny. Uzupełnieniem G4 były znakomicie prezentujące się głośniki w formie kul zaprojektowane we współpracy z Harman Kardon. Komputer iMac G4 był produkowany do 2004 roku.

Specyfikacja iMac G4 różniła w różnych produkowanych modelach. Poniższe parametry to konfiguracja fabryczna, w przypadku niektórych komponentów użytkownik mógł samodzielnie dokonywać zmian, np. na większy dysk itp.

  • Procesor PowerPC G4: 700, 800, 1000 lub 1250 MHz.
  • Grafika: GeForce 2 MX/GeForce 4MX (32 MB), GeForce 4 MX (32 lub 64 MB), GeForce FX 5200 Ultra (64 MB).
  • Monitor: 15″, 17″, 20″ TFT LCD.
  • RAM: 128 lub 256 MB.
  • Napęd optyczny: Combo, czytnik DVD i CD z nagrywarką CD.
  • Dysk twardy: 40, 60 lub 80 GB.
  • Porty: 10/100 BASE-T Ethernet, 56k modem, 3 x USB, 2 x Firewire, wejście na mikrofon, wyjście mini-jack, AirPort, Mini-VGA.

Kolejna seria iMac to iMac G5, który zadebiutował 31 sierpnia 2004 roku. Były to ostatnie komputery iMac z procesorami PowerPC. Za wygląd odpowiadał zespół twórców iPoda, tym razem Apple zaskoczyło minimalizmem, urządzenie wyglądało jak monitor komputerowy, podzespoły umieszczono za panoramicznym wyświetlaczem LCD. Producent chwalił się, że jest to najcieńszy komputer stacjonarny na rynku. Wszystkie edycje G5 występowały w wersjach z wyświetlaczami o przekątnych 17 lub 20 cali, stosowano procesory PowerPC G5, dyski twarde od 40 do 500GB. W najwyższym modelu fabrycznie montowano 512 MB PC2-4200 DDR2 SDRAM pamięci operacyjnej oraz kartę grafiki PCI Express ATI Radeon X600 XT ze 128 MB pamięci DDR SDRAM. Standardowo iMac G5 był wyposażony w wejścia: 3x USB 2.0, 2x Firewire 400, audio, mini-VGA. Produkcję tej serii zakończono w 2006 roku.

6 czerwca 2005 roku Steve Jobs ogłosił zamiar wprowadzenia w komputerach firmy Apple platformy x86, firma była rozczarowana powolnym rozwojem architektury PowerPC. Wybierać można było właściwie tylko spośród dwóch firm – Intel i AMD, prawdopodobnie z powodu mniejszego poboru prądu przez procesory zdecydowano się na produkty Intela. Pierwszymi komputerami z układami Intela w ofercie Apple były 15-calowy MacBook Pro oraz nowy iMac, które trafiły do sprzedaży 10 stycznia 2006 roku, zamontowano w nich procesory Core Duo.

W pierwszym iMacu z procesorem Intel zachowano funkcje i projekt niezmienione w porównaniu z komputerem iMac G5, znacznie natomiast wzrosła wydajność procesorów. Seria zyskała nieoficjalny przydomek „Intel plastic”, a najwyższy model z tego okresu miał wyświetlacz LCD IPS o przekątnej 24 cali i rozdzielczości 1920 × 1200 pikseli, procesor Intel Core 2 Duo 2,16 GHz, 2 × 512 MB pamięci RAM, kartę grafiki nVidia GeForce 7300 GT ze 128 MB pamięci GDDR3 SDRAM, dysk twardy 250 GB.

Latem 2007 roku iMac został zmodyfikowany. Białą obudowę wykonaną z poliwęglanu znaną ze wcześniejszych modeli zastąpiono aluminium, jednak poza tą zmianą urządzenie prezentowało się z zewnątrz bardzo podobnie. Oczywiście wzrosły parametry komputera, takie jak taktowanie procesora, ilość pamięci RAM, pojemność dysku itp. Jesienią 2009 roku wprowadzono trzecią generację komputerów iMac z procesorem Intela nazywaną jako Unibody iMac. Rzucającą się w oczy zmianą było zastąpienie współczynnika proporcji ekranu z 16:10 w starszych modelach na 16:9. Wprowadzono wersję z wyświetlaczem o przekątnej 27 cali i podwojono liczbę dostępnych gniazd pamięci.

W październiku 2012 roku wprowadzono nowy model iMaca, którego charakterystyczną nową cechą była znacznie zmniejszona głębokość obudowy wynosząca 5 mm w najcieńszym miejscu. Kolejna seria iMac zadebiutowała jesienią 2014 roku. Zmianą najbardziej widoczną z zewnątrz było zastosowanie wyświetlaczy Retina. Komputery Retina iMac zaoferowano w wersjach z wyświetlaczem o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 5120 × 2880 pikseli oraz 21,5 cala z rozdzielczością 4096 × 2304 pikseli. Ostanie jak dotąd modele z tej serii trafiły na rynek 19 marca 2019 roku. 14 grudnia 2017 roku w ofercie firmy znalazła się seria o nazwie iMac Pro z procesorami Intel Xeon w wersjach z ośmioma, dziesięcioma, czternastoma lub osiemnastoma rdzeniami.

21 maja 2021 roku na rynek wprowadzono model nazywany jako iMac M1, jest to pierwszy iMac ze wbudowanym czipem Apple M1, układem, który integruje procesor, procesor grafiki oraz pamięć.

History of the iMac

Artykuł: Olimpiada Zdrowia PCK

Olimpiada Zdrowia PCK

Artykuł: Zostań dawcą szpiku!

Zostań dawcą szpiku!

Artykuł: Przeglądarka Vivaldi

Przeglądarka Vivaldi

Artykuł: Lenovo

Lenovo

Artykuł: Światowy Dzień Oszczędzania

Światowy Dzień Oszczędzania

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły