
piątek,
Komputer iMac G3
Steve Jobs po powrocie do Apple znacznie zredukował szeroką ofertę komputerów stacjonarnych, pod koniec 1997 roku z dziesięciu linii tego typu produktów pozostały cztery modele Power Macintosh G3. Seria iMac G3 została zapowiedziana 6 maja 1998 roku, 15 sierpnia rozpoczęto sprzedaż pierwszego modelu, w ciągu 139 dni nabywców znalazło ponad 800 tysięcy sztuk. W nowej serii przyjęto wariant komputera all-in-one, w którym w jednej obudowie zintegrowano wszystkie wewnętrzne elementy systemu z monitorem CRT. Podobne rozwiązanie Apple stosowało już wcześniej w komputerach Macintosh 128K. Ówcześnie śmiałą decyzją była rezygnacja ze stacji dyskietek, okazało się to niewielkim problemem, inni producenci oferowali zewnętrzne napędy dyskietek USB, często w kolorystyce dopasowanej do komputera, a z biegiem czasu dyskietki wyszły z użycia.
Projektantem obudowy iMaca był Jonathan Ive, zerwał on z tradycją, zrezygnował z kształtu zbliżonego do prostopadłościanu i przyjętą ogólnie kolorystyką. Pierwszy G3 był produkowany w kolorze niebieskim nazwanym „Bondi Blue”, w modelach z 1999 roku i kolejnych pojawiły się inne kolory. Wykonana z przezroczystego plastiku obudowa miała mocno zaokrąglony kształt, a w jej górnej części zamontowano uchwyt służący do przenoszenia urządzenia. Z przodu wbudowano głośniki stereo. Dołączane do zestawu klawiatura i okrągła mysz miały zachowane wzornictwo i kolorystykę komputera. Produkcję serii G3 zakończono w 2003 roku. Okrzyknięty geniuszem designu Ive stał się najważniejszym współpracownikiem Steve’a Jobsa, w późniejszych latach brał udział w powstaniu takich produktów jak m.in. MacBook Pro, iMac, MacBook Air, iPod, iPod touch, iPhone, iPad, iPad mini, system iOS 7 oraz słuchawki EarPods.
Według wielu ekspertów pierwszy model iMaca uratował Apple przed bankructwem, ponieważ w 1998 roku coraz więcej klientów zdobywał system Windows. Pierwotnie produkt miał nazywać się „MacMan”, jednak współpracująca z Apple firma reklamowa zaproponowała nazwę iMac. Litera „i” miała oznaczać „individuality” „innovation” (indywidualność i innowacją). Nazwa została na tyle dobrze odebrana, że Apple przy kolejnych produktach zachowała ten prefiks, np. iPhone, iPad, iBook.
Następcą linii iMac G3 był iMac G4. Seria komputerów all-in-one firmy Apple sprzedawanych pod marką iMac jest oferowana do dziś, ostatni do tej pory model to iMac M1 z 24-calowym ekranem i układem Apple M1, który pojawił się w sklepach 21 maja 2021 roku.
Specyfikacja pierwszego modelu iMac G3:
- Procesor: PowerPC G3 233 MHz.
- Grafika: ATI Rage IIc, 2 MB SGRAM z możliwością rozbudowy do 6 MB.
- Monitor: 15 cali CRT, rozdzielczość 1024 × 768 pikseli.
- Pamięć RAM: dwa gniazda SO-DIMM, fabrycznie 128 MB, możliwość rozbudowy do 384 MB.
- Napęd optyczny: 24x CD-ROM.
- Dysk twardy: 4 GB.
- Poty: 10/100 BASE-T Ethernet, 56k modem, IRDA, 2 x USB 1.1, 2 x wyjście mini-jack, wejście mini-jack.
- Analogowe wejście audio mini-jack.