piątek,
Konsola WonderSwan
Dwadzieścia lat temu w Japonii światową premierę miała przenośna konsola do gier WonderSwan. Był to przedstawiciel piątej generacji konsol do gier, którego bezpośrednimi rywalami były m.in. takie przenośne urządzenia, jak Neo Geo Pocket Color, Nintendo Virtual Boy, czy lider rynku Nintendo Game Boy Color. Kolejnymi modelami z tej rodziny były WonderSwan Colour i SwanCrystal. 16-bitowe urządzenia z serii WonderSwan były produkowane do 2003 roku. Osiągnięto łączną sprzedaż około 3,5 miliona sztuk wszystkich wersji urządzenia.
Urządzenie opracowały firmy Koto Laboratory i Bandai. Bandai pierwotnie był znanym na terenie Japonii producentem zabawek. W latach siedemdziesiątych rozszerzył swoją produkcję o automaty do gier i gry video. W roku 1996 wspólnie z firmą Apple opracował konsolę Apple Bandai Pippin, która wobec bardzo słabej sprzedaży sięgającej pięćdziesięciu tysięcy egzemplarzy uchodzi za jedną z największych porażek Apple. Planowana na 1997 rok fuzja przedsiębiorstwa z gigantem rynku gier video firmą Sega ostatecznie nie doszła do skutku. WonderSwan wydawał się dokładnie przemyślanym przedsięwzięciem, w celu jego realizacji nawiązano współpracę z Koto Laboratory.
Firmę Koto Laboratory założył uważany za geniusza branży gier video Gunpei Yokoi. Jako pracownik firmy Nintendo opracował on m.in. takie klasyczne produkty jak Nintendo Game & Watch oraz Game Boy. Po komercyjnej porażce jego kolejnego działa, konsoli Virtual Boy, opuścił firmę Nintendo, w której przepracował trzydzieści jeden lat. Z niewielkim zapleczem finansowym nie miał szans konkurować na rynku z byłym pracodawcą, dlatego chętnie nawiązał współpracę z firmą Bandai. Co ciekawe, tworząc konsolę WonderSwan, Gunpei Yokoi rywalizował na rynku z własnymi projektami. W 1997 Gunpei Yokoi zginął w wypadku samochodowym i jego dzieło musieli dokończyć inni inżynierowie.
8 października 1998 roku w Tokio konsola WonderSwan została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. 4 marca 1999 roku urządzenie trafił do japońskich sklepów. Dostępnych było dziewięć wersji kolorystycznych. Ofertę uzupełniały trzy limitowane modele dwukolorowe. WonderSwan był tańszy niż konkurencyjne produkty. Kolejnym atutem urządzenia była możliwość osiągnięcia do 40 godzin nieprzerwanej pracy na jednej baterii AA. Mimo że niektórzy konkurenci oferowali urządzenia z kolorowymi wyświetlaczami, po przeprowadzeniu badań rynkowych zdecydowano się na ekran monochromatyczny. W roku 2000 WonderSwan miał trafić na rynek amerykański, jednak nie doszło to do skutku.
9 grudnia 2000 roku do sprzedaży wprowadzona nową wersję urządzenie – WonderSwan Colour z kolorowym ekranem. Nieznacznie wcześniej Nintendo wypuściło konsolę Game Boy Advance, która mimo dwukrotnie wyższej ceny absolutnie zdominowała rynek. Sprzedaż urządzeń z serii WonderSwan drastycznie spadła. W 2002 roku wydano udoskonalony model o nazwie SwanCrystal, jednak mimo nadal niższej ceny niż w przypadku produktu konkurencji, urządzenie nie odniosło spodziewanego sukcesu. Z powodu niskiego popytu w 2003 roku produkcja serii WonderSwan została zakończona. Konsole te nigdy nie wyszły poza rynek japoński.
Specyfikacja techniczna pierwszej edycji konsoli WoderSwan
- procesor 16-bit NEC V30 MZ (3,072 MHz);
- 512 KB z pamięci RAM;
- wyświetlacz FSTN o rozdzielczości 224 × 144 pikseli;
- kolory: osiem odcieni szarości;
- dźwięk: 4 kanały PCM;
- zasilanie: jedna bateria AA;
- wymiary 12,8 × 7,43 × 2,43 cm.