poniedziałek,
Windows XP 64-bit Edition
28 marca 2003 roku na rynek trafiła druga główna edycja systemu operacyjnego Windows XP 64-bit.
Windows XP 64-bit Edition firmy Microsoft należy do rodziny Windows XP, jednak został zaprojektowany dla działających w natywnym trybie 64-bitowym procesorów Intel Itanium. Absolutnie nie należy mylić go z systemem Windows XP Professional x64 Edition przeznaczonym dla procesorów z rodziny x86 obsługujących rozkazy 64-bitowe. Na rynek trafiły dwie zasadnicze wersje systemu Windows 64-bit Edition. Udostępniony w 2001 roku „Windows XP 64-bit Edition for Itanium Systems, Version 2002” bazował na kodzie Windows XP. Dostępny od 28 marca 2003 roku „Windows XP 64-bit Edition, Version 2003” zbudowano na podstawie kodu Windows Server 2003, dodano w nim także wsparcie dla procesorów Itanium 2.
Windows XP 64-bit Edition znacznie różni się od innych systemów Windows XP (Home, Professional, Media Center Edition, Tablet), ponieważ jest użyteczny tylko dla posiadaczy procesorów Itanium obsługujących pełne instrukcje 64-bitowe. Ma jednak z nimi sporo podobieństw w zakresie interfejsu i innych rozwiązań. Jego pierwsza wersja zawierała znanych aplikacji multimedialnych firmy Microsoft, takich, jak np. Windows Media Player i NetMeeting. Część z nich dołączono do wydania z 2003 roku.
Z Windows XP 64-bit Edition usunięto wiele starych technologii, np. DAO, bazę danych Jet, NTVDM. W efekcie system nie wspiera aplikacji MS-DOS oraz szesnastobitowych programów Windows. Dzięki warstwie emulacji WOW64 (Windows on Windows64) w systemie można uruchomić standardowe 32-bitowe aplikacje procesorów x86. Firma Microsoft opracowała we współpracy z Intelem oprogramowanie o nazwie IA-32 Execution Layer, które dokonuje tłumaczenia rozkazów 32-bitowych na 64-bitowe, jednak jego stosowanie okupione jest sporą stratą wydajności w porównaniu do kodu natywnego.