niedziela,
Windows Server 2019
2 października 2018 roku na rynek trafił ostatni jak do tej pory system serwerowy firmy Microsoft.
20 marca 2018 roku firma Microsoft zapowiedziała wydanie systemu Windows Server 2019, tego samego dnia udostępniono jego wersję zapoznawczą w programie testów Windows Insider. 2 października 2018 roku system trafił na rynek, kilka dni później po stwierdzeniu błędów związanych z aktualizacją, jego dystrybucja została wstrzymana. System ponownie wydano 13 listopada 2018 roku.
Obok możliwości znanych już z poprzednich edycji serwerowego systemu z firmy Microsof, Windows Server 2019 zaoferował wiele nowych funkcji. Będący nowością Windows Subsystem for Linux pozwala na uruchomienie środowiska Linuxowego z poziomu systemu bez potrzeby użycia wirtualnej maszyny. Usprawniono funkcje związane z wirtualizacją. Wprowadzono nowe możliwości w zakresie magazynowania danych w postaci usług Storage Spaces Direct, Storage Migration Service oraz Storage Replica. Ulepszono program Windows Defender. Windows Server 2019 zawiera znane z innych systemów narzędzia OpenSSH zapewniające bezpieczne i proste zdalne zarządzanie systemem. Funkcja System Insights służy do analizy predykcyjnej, na podstawie danych systemowych dostarcza bardzo dokładne prognozy ułatwiające zmniejszenie kosztów operacyjnych związanych z reaktywnym zarządzaniem.
System Windows Server 2019 podobnie jak jego poprzednicy oferowany jest w kilku wersjach. Wersja Windows Server Essentials 2019 jako jedyna nie wymaga licencji dostępowych i jest dedykowana dla małych firm z maksymalnie 25 użytkownikami i 50 urządzeniami. Wariant Standard to podstawowa wersja systemu z limitowaną wirtualizacją. Edycja Datacenter zapewnia wszystkie możliwości systemu wraz z nielimitowaną wirtualizacją.
Minimalne wymagania sprzętowe systemu Windows Server 2019
- procesor x86-64, 1.4 GHz;
- pamięć RAM: 2 GB, 512 MB dla instalacji bez interfejsu graficznego;
- 32 GB miejsca na dysku.