
środa,
Windows NT 3.1
Windows NT 3.1 to pierwszy reprezentant rodziny NT. System wydany 27 lipca 1993 roku część nazwy zawdzięcza linii Windows 3.x. Powodem był identyczny interfejs. Z drugiej strony, numer 3.1 był „wyższy” od systemu IBM OS/2 w wersji 2.1. Początkowo system Windows NT 3.1 miał mieć nazwę OS/2 3.0 jako trzecia wersja systemu operacyjnego opracowywanego wspólnie przez Microsoft i IBM. Skrót NT to „New Technology”.
Owocem współpracy firm Microsoft i IBM był wydany w 1987 roku system Operating System/2 (OS/2). Na początku lat dziewięćdziesiątych popularność zaczął zyskiwać system Windows 3.0. W tej sytuacji firma Microsoft zmniejszyła swoje zaangażowanie w prace nad rozwojem OS/2. Microsoft pracował w tym czasie nad nową wersją OS/2 zwaną roboczo jako NT OS/2. Ostatecznie system ten został wydany samodzielnie przez Microsoft jako Windows NT, a współpraca obu firm została zerwana.
Windows NT 3.1 był 32-bitowym systemem operacyjnym napisanym od podstaw. System po raz pierwszy został zaprezentowany w październiku 1991 roku na targach COMDEX. Fachowa prasa przyjęła system bardzo pozytywnie, jednak wątpiono w obiecaną kompatybilność wsteczną ze starszymi programami. Windows NT miał jak na owe czasy duże wymagania co do pamięci RAM. Przeciętny komputer posiadał cztery megabajty pamięci RAM, a Windows NT do działania wymagał cztery razy więcej. W latach dziewięćdziesiątych pamięć RAM była dość kosztowna, co powodowało wątpliwości wobec odbioru systemu przez rynek.
Jesienią 1992 roku pojawiły się publiczne wersje testowe. W marcu 1993 roku wydana została wersja przedpremierowa NT. Oficjalna premiera nastąpiła 27 lipca 1993 roku. System dostępny był w wersjach, Windows NT 3.1 dla stacji roboczych oraz Windows NT 3.1 Advanced Server dla serwerów. Pierwotnie wspierano procesory x86 i MIPS. Jesienią pojawiła się wersja dla DEC Alpha. System był dostępny w wersjach w języku angielskim, niderlandzkim, francuskim, niemieckim, japońskim, hiszpańskim i szwedzkim. Dodatkowo w wersji dla stacji roboczych udostępniono edycje w języku duńskim, fińskim, włoskim, norweskim i portugalskim. W okresie wsparcia systemu wydano trzy duże aktualizacje. Service Pack 1 pojawił się już jesienią w roku premiery. Pakiety Service Pack rozpowszechniano na płytach CD-ROM lub dyskietkach. Wsparcie systemu Windows NT 3.1 zakończyło się 31 grudnia 2001 roku.
Windows NT był systemem, z którym firma Microsoft weszła na nowy dla siebie rynek, zdominowany wcześniej przez Unix, Novell NetWare i OS/2. Bardzo pozytywnie oceniono wielozadaniowość systemu NT, jednak jego sukces był bardzo umiarkowany. Wymagania sprzętowe systemu były bardzo wysokie. 32-bitowe aplikacje były jeszcze rzadkością, użytkownicy musieli stosować starsze 16-bitowe programy, które najczęściej działały wolniej niż w „zwykłym” Windows. Jesienią 1993 roku ilość aplikacji całkowicie zgodnych w Windows NT szacowano na około 150. Nie było pakietów biurowych zgodnych z tym systemem. Możliwości sieciowe systemu nie były imponujące. Windows NT 3.1 mógł połączyć się jedynie z macierzystym serwerem NT za pośrednictwem jedynego protokołu, jakim był NetBEUI.
Osiem lat po premierze Windows NT Microsoft połączył linię systemów opartych o MS-DOS z linią NT i zaoferował Windows XP – pierwszy system klasy konsumenckiej oparty na jądrze NT. Nowsze systemy firmy Microsoft są jego kontynuacją.