Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Windows 95

środa,

Windows 95

Premiera systemu Windows 95 miała miejsce 24 sierpnia 1995 roku. Szybko zdobył popularność, niektóre zastosowane w nim rozwiązania są obecne w systemach z firmy Microsoft do dzisiaj. Rzucającymi się w oczy nowościami były menu Start i pasek zadań. Do dziś zachowały się ikony „Mój komputer” i „Otoczenie sieciowe”. Od tej wersji Windows jego użytkownicy mogą się cieszyć możliwością stosowania długich nazw plików. Pojawiła się możliwość uruchomienia systemu w trybie „Safe mode” (awaryjny tryb diagnostyczny).

Złośliwie można też przypomnieć, że w tej wersji systemu Microsoftu pojawił się ekran „Blue Screen of Death” (BSoD) z prawdziwego zdarzenia, który jest spotykany we wszystkich kolejnych Windowsach. BSoD to objaw poważnego błędu systemu operacyjnego, sprzętu lub aplikacji. W odróżnieniu od „niebieskich ekranów” występujących wcześniej tym razem powrót do normalnej pracy najczęściej wymaga restartu komputera. Obiektywnie należy jednak przyznać, że współcześnie jest to zjawisko marginalne, a nie pospolite.

Kampania marketingowa towarzysząca wprowadzaniu na rynek nowego systemu była imponująca. W dniu premiery Windows 95 w Wielkiej Brytanii gazeta „The Times” była rozdawana za darmo – za cały nakład zapłacił Microsoft. Do działań reklamowych wykorzystano utwór „Start Me Up” grupy The Rolling Stones, sam zespół pojawiał się na imprezach promocyjnych.

Windows 95 był jednym z najlepiej sprzedających się produktów firmy Microsoft. Nie był jednak pozbawiony wad. Mimo mówiących co innego haseł marketingowych nadal był zależny od systemu DOS. Reklamowana jako definitywne rozwiązanie problemów ze sprzętem obsługa technologii Plug and Play potrafiła zawodzić. Obsługa standardu USB pozostawiała sporo do życzenia. System potrafił mieć duże problemy ze stabilnością.

Microsoft nie wspiera tego systemu od 31 grudnia 2001 roku, jednak Departament Obrony USA przyznaje się, że na niektórych maszynach amerykańskiej armii wciąż jeszcze jest użytkowany Windows 95.

Minimalne wymagania sprzętowe premierowego systemu Windows 95

  • procesor zgodny z Intel 80386DX 16 MHz;
  • 4 MB pamięci RAM (8 MB przy kolejnych edycjach);
  • około 55 MB wolnego miejsca na dysku;
  • karta graficzna VGA (640 × 480).
Artykuł: Życzenia świąteczne

Życzenia świąteczne

Artykuł: Konkurs z Języka Angielskiego Zawodowego

Konkurs z Języka Angielskiego Zawodowego

Artykuł: Testujemy kontroler ARGB

Testujemy kontroler ARGB

Artykuł: Olimpiada Zdrowia PCK

Olimpiada Zdrowia PCK

Artykuł: Zostań dawcą szpiku!

Zostań dawcą szpiku!

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły