piątek,
William Hewlett
20 maja 1913 roku urodził się William Hewlett. Wraz z kolegą ze studiów — Davidem Packardem, w 1939 roku założył firmę Hewlett-Packard. O kolejności nazwisk w nazwie zdecydował rzut monetą. Kapitał zakładowy wynosił niewiele ponad 500 USD. Firma zaczynała w garażu. Dziś HP to światowy gigant w zakresie produkcji sprzętu komputerowego.
William Hewlett był inżynierem-elektrykiem. W 1936 roku uzyskał stopień magistra elektrotechniki w Massachusetts Institute of Technology, w 1939 stopień inżyniera w Stanford University. Podczas drugiej wojny światowej William Hewlett został powołany do armii. Kierował wtedy zespołem elektroniki Wydziału Nowych Technologii Departamentu Wojny. Działał także w zespole, który badał osiągnięcia technologiczne wojsk japońskich. Od powrotu z wojska, przez wszystkie lata aktywności zawodowej, pełnił ważne funkcje kierownicze w HP. W 1983 otrzymał National Medal of Science, najwyższe odznaczenie naukowe w USA. Posiadał liczne doktoraty honoris causa. William Hewlett zmarł 12 stycznia 2001 roku w wieku 87 lat.
Pierwszym produktem firmy Hewlett-Packard był oscylator dźwiękowy. Wprowadzone przez młodych inżynierów innowacje pozwoliły obniżyć cenę do około 50 dolarów (200 dolarów u konkurencji). Jednym z pierwszych klientów był Walt Disney, który kupił kilka sztuk specjalnie dla niego zmodyfikowanego oscylatora.
Druga wojna światowa przyniosła firmie fortunę – HP zaopatrywał wojsko w sprzęt i technologie. Po zwycięstwie aliantów obroty spadły. Nie trwało to długo – na horyzoncie pojawiła się wojna koreańska.
Firma Hewlett-Packard wprowadziła liczne nowatorskie rozwiązania i opatentowane wynalazki. W przedsiębiorstwie opracowano wiele przełomowych produktów, między innymi:
- pierwszy naukowy kalkulator kieszonkowy;
- pierwszy kieszonkowy kalkulator programowalny;
- dyskietka 3,5";
- pierwszy komputer osobisty;
- procesory PA-RISC;
- system operacyjny HP-UX (odmiana Uniksa).
Założyciele firmy za najcenniejszy pierwiastek uważali swoich pracowników. Firma HP wypłacała premie świąteczne, opracowała i wdrożyła ubezpieczenia zdrowotne, wprowadziła program ubezpieczeń emerytalnych, pracownicy otrzymywali pakiety akcji.
W Hewlett-Packard wprowadzono możliwość realizowania przez pracowników prywatnych pomysłów. Ich czas był opłacany przez pracodawcę. Wieczory w ostatnim dniu roboczego tygodnia były czasem masowych eksperymentów. Niektóre z nich przyczyniły się do kolejnych sukcesów firmy. Hewlett i Packard jako cel nadrzędny pojmowali pracę na rzecz postępu. Zysk miał drugoplanowe znaczenie. Założyciele HP zbiór swoich wartości nazwali „HP Way”. Niewiele z tych zasad przetrwało próbę czasu w firmie Hewlett-Packard, ale były one wzorem dla wielu innych przedsiębiorstw.