piątek,
Wilhelm Schickard
22 kwietnia 1592 roku urodził się niemiecki matematyk i konstruktor Wilhelm Schickard. w 1623 zbudował on jedną z pierwszych maszyn liczących.
Schickard najpierw studiował, a później pracował na Uniwersytecie Eberharda i Karola w Tybindze. Jego zainteresowania były szerokie, wykładał astronomię, matematykę, geodezję oraz języki – aramejski i hebrajski. Skonstruował wiele maszyn, którymi wspomagał się w swoich badaniach naukowych.
Znał wybitnego niemieckiego astronoma Johannesa Keplera. Zachowały się dwa listy z opisem „arithmeticum organum” (instrumentu arytmetycznego), które konstruktor wysłał do Keplera. Projekt zakładał wykonywanie dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie liczb całkowitych. Schickard w konstrukcji rozwinął i udoskonalił pomysł zastosowany w kostkach Napiera. Z pomocą zegarmistrza powstała maszyna przez niektórych zwana zegarem obliczeniowym. Niestety zbudowane z elementów drewnianych urządzenie spłonęło podczas wojny trzydziestoletniej.
Badanie szkiców i notatek znajdujących się w listach do Keplera wykazało, że niektóre zastosowane rozwiązania są problematyczne. Nie wiadomo, czy maszyna, którą zbudował Schickard, miała problemy z prawidłowym działaniem. w 1960 roku powstała rekonstrukcja dzieła Wilhelma Schickarda, zbudowana na podstawie ocalałych dokumentów. Na cześć Wilhelma Schickarda Instytut Informatyki na Uniwersytecie w Tybindze przyjął jego imię.