Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Tony Hoare

wtorek,

Tony Hoare

Charles Antony Richard Hoare urodził się 11 stycznia 1934 roku w mieście Kolombo na wyspie Cejlon, był synem brytyjskiego urzędnika. Kształcił się w Wielkiej Brytanii, studiował klasykę i filozofię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Odbył obowiązkową służbę wojskową, służył w Królewskiej Marynarce Wojennej (Royal Navy), przy tej okazji poznał język rosyjski. Po powrocie do cywila wstąpił na studia podyplomowe na kierunku Statystyka, zetknął się tam po raz pierwszy z programowaniem komputerów.

W ramach wymiany studentów udał się na Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa, gdzie pod kierunkiem matematyka Andrieja Kołmogorowa zajmował się tłumaczeniem maszynowym. Po powrocie z ZSRR podjął pracę w firmie Elliott Brothers, opracował kompilator ALGOL 60 dla komputera Elliott 803. Od 1968 roku wykładał informatykę na Queen’s University Belfast. W 1977 roku został profesorem informatyki na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Tony Hoare miał wiele znaczących osiągnięć z zakresu programowania komputerów, jednak najbardziej znany jest jako twórca popularnego algorytmu sortowania o nazwie quicksort. „Sortowanie szybkie” to wydajny algorytm typu „dziel i zwyciężaj”, który ze względu na szybkość i prostotę znalazł się w bibliotekach standardowych wielu środowisk programowania. W 1969 roku Hoare wprowadził tzw. logikę Hoare’a – formalizm matematyczny służący do opisu poprawności algorytmów. Był twórcą języka formalnego Communicating Sequential Processes służącego do specyfikowania interakcji współbieżnych procesów. W 1980 roku za wkład w rozwój języków programowania otrzymał nagrodę Turinga określaną mianem „informatycznej nagrody Nobla”.

Artykuł: Zrzuty lotnicze dla powstańców

Zrzuty lotnicze dla powstańców

Artykuł: „Tu mówi Błyskawica”

„Tu mówi Błyskawica”

Artykuł: Bitwa pod Żyrzynem

Bitwa pod Żyrzynem

Artykuł: Mac Pro

Mac Pro

Artykuł: Samolot RWD-5

Samolot RWD-5

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły