piątek,
Ted Nelson
Twórca terminu „hipertekst” urodził się 17 czerwca 1937 roku. Wniósł wiele nowych koncepcji w dziedzinie teorii informacji i interfejsów człowiek-maszyna.
Urodził się w rodzinie znanych filmowców. Jego rodzice to laureat nagrody Emmy reżyser telewizyjny Ralph Nelson i nagrodzona Oscarem aktorka Celeste Holm. Wychowywali go głównie dziadkowie. W 1959 roku zdobył licencjat w dziedzinie filozofii w Swarthmore College, w 1963 tytuł magistra socjologii w Harvard University. W 2002 obronił pracę doktorską z informacji środowiskowej w Keio University.
Jego najbardziej znanym projektem było Xanadu. Miał to być procesor tekstu zdolny do gromadzenia wielu kolejnych wersji i pokazywania różnic między nimi. Chociaż system nigdy nie został ukończony, wiele koncepcji opracowanych przez Teda Nelsona stało się inspiracją dla innych informatyków. Bardzo uproszczoną wersją pomysłów z Xanadu są współczesne strony internetowe.
Ted Nelson był autorem terminu hipertekst. Hipertekst to organizacja danych w postaci niezależnych leksji (najmniejszych fragmentów hipertekstu) połączonych hiperłączami. W uproszczeniu hipertekst to taki układ leksji, który nie posiada zdefiniowanej kolejności czytania, o nawigacji między nimi decyduje użytkownik. Koncepcje Nelsona to nie tylko hipertekst, hipergramy to rozgałęziające się obrazy, hipermapy składają się z wielu nakładek. Amerykański uczony wpadł także na pomysł rozgałęziających się filmów. Szerszym od hipertekstu pojęciem są hipermedia.