środa,
Tandy Radio Shack 80
2 lutego 1977 roku formalnie zatwierdzono projekt komputera TRS-80. W pierwszych miesiącach po rynkowej premierze sprzedano tysiące egzemplarzy tego urządzenia.
W 1919 roku w Teksasie Norton Hinckley i Dave L. Tandy założyli przedsiębiorstwo Hinckley-Tandy Leather Company. Początkowo zajmowali się handlem materiałami skórzanymi na potrzeby branży obuwniczej. Po drugiej wojnie światowej syn Tandy'ego, absolwent Harvard Business School Charles Tandy, wniósł do przedsiębiorstwa nowe pomysły na działalność, w efekcie drogi założycieli firmy się rozeszły. W latach pięćdziesiątych zmianie na Tandy Leather uległa nazwa firmy. Przedsiębiorstwo znacznie rosło w siłę, przejmowano inne firmy. Na początku lat sześćdziesiątych Charles Tandy dostrzegł potencjał w handlu elektroniką i wykupił firmę wysyłkową Radio Shack z Bostonu. Działalność przedsiębiorstwa była bardzo szeroka i obejmowała kilka branż. W latach siedemdziesiątych właściciele postanowili to uporządkować, na bazie Tandy powstały trzy odrębne spółki publiczne.
W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych w handlu pojawiły się pierwsze komputery osobiste w postaci zestawów do samodzielnego montażu. Jednym z takich urządzeń był Altair 8800, jednym z jego nabywców stał się pracownik Tandy Corporation Don French. Pochwalił się on tym zakupem przed swoim szefem, którego urządzenie zainteresowało jedynie pod kątem możliwości osiągania zysków ze sprzedaży. Postanowiono o uruchomieniu produkcji własnego zestawu do samodzielnego montażu, w tym celu wkrótce w firmie zatrudniono Steve’a Leiningera poprzednio pracującego w firmie National Semiconductor. Leininger zakładał, że wiele osób zainteresowanych komputerem nie jest w stanie go własnoręcznie polutować i przekonał kierownictwo firmy do projektu kompletnie złożonej maszyny.
W grudniu 1976 roku Leininger i French rozpoczęli pracę nad prototypem, 2 lutego 1977 roku formalnie zatwierdzono projekt komputera TRS-80 (Tandy Radio Shack 80). W sierpniu 1977 roku finalny produkt zaprezentowana na targach Personal Computer Faire w Bostonie. Firma bardzo ostrożnie podchodziła do przedsięwzięcia, wielkość produkcji zaplanowano z uwzględnieniem możliwości wykorzystania niesprzedanych jednostek we własnych sklepach. W dystrybucji przyjęto model sprzedaży wysyłkowej. Kiedy napłynęły zamówienia, przedsiębiorstwo zostało sparaliżowane, klienci wpłacili dwieście pięćdziesiąt tysięcy zaliczek.
We wrześniu sieć sklepów Radio Shack rozpoczęła realizację zamówień. Nabywcami byli głównie hobbyści, użytkownicy domowi i małe firmy. Tandy Radio Shack 80 był jednym z najwcześniej masowo produkowanych komputerów osobistych. Urządzenie kosztujące 600 dolarów odniosło wielki sukces finansowy. Firma reklamowała się jako „The Biggest Name in Little Computers”. W 1979 roku na rynek trafił kolejny TRS-80 Model II, którego konfiguracja oferowała najnowocześniejszy sprzęt. Urządzenie nie było kompatybilne z wcześniejszym produktem. W późniejszych latach firma produkowała komputery kompatybilne z PC. Na początku lat dziewięćdziesiątych spółka Tandy Corporation sprzedała swój dział produkcji komputerów firmie AST Research.
Konfiguracja TRS-80
- procesor Zilog Z80;
- 4 kB pamięci ROM;
- 4 kB pamięci RAM;
- klawiatura;
- monitor czarno-biały;
- magnetofon kasetowy;
- system operacyjny TRS DOS;
- interpreter języka BASIC.