sobota,
System macOS Mojave
Dokładnie dwa lata temu na rynku zadebiutowała piętnasta główna edycja systemu operacyjnego Apple na komputery Mac.
MacOS 10.14 Mojave został zapowiedziany 4 czerwca 2018 roku na dorocznej konferencji Apple Worldwide Developers Conference. 24 września 2018 roku system udostępniono w Mac App Store do pobrania jako bezpłatną aktualizację poprzednich produktów firmy z Cupertino. Nazwa systemu nawiązuje do pustyni Mojave i jest kontynuacją serii nazw o tematyce kalifornijskiej. Mojave był następcą macOS 10.13 High Sierra. System MacOS 10.14 wymaga GPU obsługującego sprzętową akcelerację Metal, związane jest to z nowymi możliwościami interfejsu użytkownika systemu iOS. Wśród kompatybilnych urządzeń znalazły się MacBook z początku 2015 roku, MacBook Air z połowy 2012, MacBook Pro z połowy 2012, Mac Mini z końca 2012, iMac z końca 2012, iMac Pro, Mac Pro z końca 2013 oraz nowsze modele. Dodatkowo system wymaga co najmniej 2 GB pamięci RAM oraz 12,5 GB dostępnego miejsca na dysku.
Mojave to ostatni system operacyjny na komputery Mac wspierający aplikacje 32-bitowe. Użytkownicy okresowo otrzymują komunikat z ostrzeżeniem o braku obsługi programów 32-bitowych w przyszłych wersjach systemu macOS. Wraz z systemem macOS 10.14 firma Apple rozpoczęła wycofanie obsługi technologii graficznych OpenGL i OpenCL w swoich produktach. Mojave został dobrze przyjęty przez specjalistyczną prasę, jednak podkreślano, że nie jest to system rewolucyjny. W testach odnotowano wzrost wydajności w porównaniu do starszej wersji macOS.
Najbardziej widoczną nowością był chwalony przez użytkowników tryb Dark Mode. Ciekawym rozwiązaniem jest opcja Desktop Stacks, zapewniająca automatyczne organizowanie plików w powiązane grupy. Mojavi przyniósł wiele elementów mało widocznych dla przeciętnych odbiorców, m.in. wprowadzono kilka funkcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszych danych oraz poszerzone wsparcie dla zewnętrznych twórców aplikacji oferujące im nowe metody implementacji interakcji użytkownika z programem.