czwartek,
QuickBASIC
18 sierpnia 1985 roku firma Microsoft udostępniła pierwszą wersję narzędzi do programowania w języku QuickBASIC, która mieściła się na jednej dyskietce 5,25 cala o pojemności 360 kB. Kompilację programów do plików wykonywalnych DOS umożliwiał kompilator PC BASIC.
Środowisko programistyczne QuickBASIC powstało z myślą o początkujących adeptach języka BASIC. Miał to być poziom wejściowy do bardziej rozbudowanego produktu firmy Microsoft, BASIC Professional Development System. W QuickBASIC 2.0 dodano zintegrowane środowisko programistyczne IDE (integrated development environment, które ułatwiało i przyśpieszało tworzenie programów.
W czwartej wersji QuickBASIC w edytor wbudowano interpreter, który pozwalał uruchomić program bez odrębnej kompilacji. Na nieszczęście użytkowników istniały drobne różnice między interpreterem a kompilatorem. Czasami w przypadku złożonych programów oznaczało to problemy z kompilacją kodu poprawnie działającego w interpreterze.
Ostatnia wersja QuickBASIC to 4.5 z 1988 roku. Microsoft BASIC Professional Development System był rozwijany do 1990 roku. Następcą QuickBASIC i Basic PDS był Visual Basic dla MS-DOS. Elementy QuickBASIC 4.5 jako QBasic były dołączane MS-DOS 5 i nowszych. Poza brakiem niektórych funkcji QBasic był ograniczony tylko do interpretera, co oznaczało brak możliwości tworzenia plików wykonywalnych.
Na obecnych nowoczesnych komputerach QuickBASIC może być uruchomiony jedynie przy pomocy programowego emulatora DOS, np. DOSBox. Istnieją alternatywy dla nowszych systemów w postaci FreeBASIC i QB64.