środa,
Przejście Apple na procesory Apple Silicon
22 czerwca 2020 roku podczas dorocznej konferencji Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) dyrektor generalny firmy Apple Tim Cook ogłosił plan rezygnacji z procesorów Intela, które miały zostać zastąpione opartymi na architekturze ARM nowymi układami o nazwie Apple M1. Produkty oparte o architekturę ARM w porównaniu do tradycyjnych procesorów wykorzystywanych w komputerach cechuje rewelacyjna energooszczędność, stąd są one szeroko stosowane w urządzeniach mobilnych. Apple M1 zaprojektowany przez Apple specjalnie dla komputerów Mac w jednym układzie integruje m.in. procesor, procesor graficzny, kontroler pamięci oraz układ bezpieczeństwa.
Podobne zmiany miały miejsca w historii firmy Apple już wcześniej, w latach 1994-1996 zrezygnowano z procesorów 68k produkcji Motoroli, a ich miejsce zajęły układy PowerPC opracowane przez konsorcjum firm Apple-IBM-Motorola (AIM). W 2005 roku firma Apple była rozczarowana powolnym rozwojem architektury PowerPC, zdecydowano się na przejście na produkty firmy Intel.
M1 to pierwszy czip dla komputera osobistego zbudowany w technologii 5 nm, zawiera on 16 miliardów tranzystorów. Wbudowany w układ procesor ma osiem rdzeni, cztery wysokowydajne „Firestorm” oraz cztery energooszczędne „Icestorm”. Taka konfiguracja umożliwia niesamowitą optymalizację zużycia energii. Procesor graficzny ma 7 lub 8 rdzeni graficznych. M1 obsługuje dwukanałową pamięć LPDDR4X-4266 LPDDR5-5500 maksymalnie do 16 GB.
Pierwsze urządzenia z nowym układem trafiły na rynek 10 listopada 2020 roku, były to laptopy MacBook Air (13-calowy) i MacBook Pro (13-calowy) oraz komputer Mac mini. 18 października 2021 roku ogłoszono układy Apple M1 Pro i M1 Max. Jeszcze w tym samym roku do sklepów trafiły wyposażone w te układy laptopy MacBook Pro oraz komputery Mac Studio. 8 marca 2022 roku ogłoszono M1 Ultra – połączenie dwóch chipów M1 Max. 18 marca 2022 roku M1 Ultra pojawił się w komputerach Mac Studio najwyższej klasy. 6 czerwca 2022 roku na WWDC firma Apple ogłosiła układy M2, pierwszymi komputerami z nowym rozwiązaniem są laptopy MacBook Air oraz MacBook Pro, które mają trafić do sprzedaży w lipcu 2022 roku. Apple M1 trafił także do tabletów z serii iPad, pierwsze urządzenie tego typu z tym układem zadebiutowało na rynku 20 kwietnia 2021 roku.
Chorobą wieku dziecięcego czipa Apple M1 była niezgodność z wcześniejszym oprogramowaniem zewnętrznych producentów. Firma Apple zapewniła częściowe rozwiązanie problemu w postaci emulatora Rosetta 2 pozwalającemu na korzystanie z aplikacji utworzonych na komputery Mac z procesorem Intel z poziomu urządzenia z procesorem Apple, jednak zdarzały się problemy z wydajnością. Do chwili obecnej wielu producentów dostosowało swoje aplikacje, tak że działają one natywnie pod M1.
Firma Apple już w 1985 roku przymierzała się do architektury ARM, we współpracy z Acorn Computers opracowano wtedy zmodyfikowany procesor ARM, jednak projekt został porzucony. W 2008 roku Apple zakupił producenta półprzewodników PA Semi. W 2010 roku wraz z tabletem z serii iPad zadebiutował zgodny z architekturą ARM układ A4 – pierwszy chip zaprojektowany przez Apple.