poniedziałek,
Przeglądarka Microsoft Edge
Jedną z przeglądarek, która zyskuje coraz większe uznanie, jest nowoczesna, szybka i bezpieczna aplikacja Microsoft Edge. Jej historia to fascynujący przykład zmian technologicznych dokonywanych w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby i oczekiwania użytkowników. Punktem jej wyjścia był upadek wcześniejszej przeglądarki z firmy Microsoft – Internet Explorera.
Internet Explorer
Kiedy zapadła decyzja o wydaniu przeglądarki pod szyldem Microsoft, zarząd firmy uznał, że nie ma zbyt wiele czasu. Najszybszą opcją był zakup gotowej technologii. Microsoft zawarł umowę z firmą Spyglass, dzięki czemu nabył licencję na kod źródłowy przeglądarki Mosaic, która została opracowana przez National Center for Supercomputing Applications (NCSA) na University of Illinois. Na bazie przeglądarki Mosaic powstał Internet Explorer.
Internet Explorer zadebiutował 16 sierpnia 1995 roku, co zapoczątkowało erę tzw. wojny przeglądarek. Microsoft intensywnie rozwijał IE, dodając nowe funkcje i integrując przeglądarkę coraz ściślej z Windows. W systemie Windows 98 dołączono na stałe przeglądarkę Internet Explorer. Stało się to przyczyną gwałtownego upadku wszelkiej konkurencji. Nie zmieniły tego ciągnące się latami antymonopolowe procesy sądowych przeciwko Microsoftowi. Kiedy sąd potwierdził, że Microsoft naruszył prawo antymonopolowe, o konkurencyjnych przeglądarkach nikt już nie pamiętał.
Mimo że IE był szeroko krytykowany za problemy z bezpieczeństwem i brak zgodności ze standardami, w 2003 roku wszystkie wersje przeglądarki Internet Explorer stanowiły łącznie ponad dziewięćdziesiąt procent udziałów w rynku. Pojawienie się Firefox (2004) i później Chrome (2008) od Google, rozpoczęło stopniowy spadek popularności przeglądarki z Microsoftu. Nowe przeglądarki były szybsze, bezpieczniejsze i zgodne ze standardami, wobec czego rozwój sytuacji na rynku był łatwy do przewidzenia. Microsoft starał się odzyskać swoją pozycję poprzez wprowadzenie udoskonalonych wersji IE, ale konkurencja była już zbyt silna.
MS Edge
21 stycznia 2015 roku po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano nową przeglądarkę stron internetowych o nazwie Microsoft Edge. Pierwsze informacje na jej temat dotarły do publicznej wiadomości miesiąc wcześniej, kiedy Mary Jo Foley poinformowała, że Microsoft pracuje nad projektem o nazwie kodowej Spartan. Nowa przeglądarka była tworzona z myślą o systemie Windows 10 i miała zastąpić Internet Explorera zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych.30 marca udostępniono wersję próbną programu.
Nazwę Microsoft Edge ogłoszono 29 kwietnia 2015 roku na konferencji Build. Logo programu zaprojektowano w taki sposób, aby zachować ciągłość z marką Internet Explorer. Oficjalna premiera Microsoft Edge odbyła się 29 lipca 2015 roku. Początkowo nie przewidziano wersji programu dla starszych edycji systemu Windows. Na potrzeby Microsoft Edge powstał silnik przeglądarki internetowej o nazwie EdgeHTML. Tak naprawdę była to modyfikacja starszego silnika Trident, z którego usunięto przestarzały kod i dostosowano fragmenty niezgodnie ze standardami W3C. Silnik Trident istniał od 1997 roku, co nie powinno dziwić, EdgeHTML był bardziej wydajny i zachowywał większą zgodność ze standardami niż poprzednik, znacznie poprawiono obsługę standardów CSS i HTML5. Zrezygnowano z takich technologii jak ActiveX, czy powstały z inicjatywy Microsoftu język VBScript. Zgodnie z trendami wyznaczanymi przez aplikacje mobilne zastosowano minimalistyczny interfejs użytkownika.
Ciekawostką jest błędny nagłówek UAString, służący do identyfikacji typu programu, w przypadku EdgeHTML w systemie Windows ma postać „Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/42.0.2311.135 Safari/537.36 Edge/12.10240”, co dla wprawnego oka oznacza pięć możliwych przeglądarek. Odpowiednio: KHTML to Konqueror, Gecko jest silnikiem Firefoxa, Chrome, Safari z firmy Apple oraz Microsoft Edge. Trident był uznawany za przestarzały silnik, dlatego wiele stron po odczytaniu jego nagłówka przez serwer było serwowanych w zubożonych wersjach. Prawdopodobnie błędny sposób przedstawiania się przeglądarki ma wymusić identyczne wersje stron jak w przypadku innych nowoczesnych przeglądarek.
Mimo znacznych usprawnień w porównaniu do poprzedniej przeglądarki z firmy Microsoft Edge nie zdobył rynku, liczba jego użytkowników wynosiła tylko kilka procent. W listopadzie 2017 roku pojawiły się wersje aplikacji na Androida i iOS.
Nowy Edge
W grudniu 2018 roku podano informację o dużych zmianach w przeglądarce Edge, największą sensacją była zapowiedź wykorzystania kodu pochodzącego z Chromium – projektu przeglądarki internetowej, z którego kodu źródłowego czerpie między innymi Google Chrome. 15 stycznia 2020 roku stało się to faktem, przy okazji wydano wersje przeglądarki dla systemów Windows 7, Windows 8.1 i macOS.
Zmiana silnika przeglądarki na Chromium, które leży u podstaw wielu popularnych przeglądarek, oznacza, że Edge będzie mógł korzystać z tej samej, sprawdzonej i wydajnej bazy, co zwiększa jego kompatybilność ze stronami internetowymi i rozszerzeniami. Dla użytkowników przejście na Chromium przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim, zwiększa to wydajność i stabilność przeglądarki. Użytkownicy mogą teraz korzystać z szerokiej gamy rozszerzeń dostępnych w sklepie Chrome, ponadto doczekali się lepszej obsługi nowoczesnych technologii webowych oraz zwiększonej zgodności ze standardami internetowymi.
Microsoft podkreśla również, że przejście na Chromium pozwala na lepsze zarządzanie bezpieczeństwem. Dzięki ciągłym aktualizacjom i wsparciu społeczności open-source, nowy Edge może szybciej reagować na zagrożenia bezpieczeństwa, zapewniając użytkownikom bardziej bezpieczne środowisko przeglądania. Modyfikacja przeglądarki Edge została z entuzjazmem przyjęta zarówno przez dotychczasowych użytkowników, jak i ekspertów branżowych. Jest to znaczący krok naprzód dla firmy, która kiedyś była postrzegana jako monopolista w świecie przeglądarek. W grudniu 2023 roku MS Edge stanowił niespełna pięć procent rynku przeglądarek.
MS Edge na Linuksa
„Linux to rak. Musimy nauczyć ludzi, co to znaczy chronić własność intelektualną i należycie za nią płacić”.
–– Steve Ballmer, dyrektor generalny Microsoft (2000–2014)
20 października 2020 roku Microsoft ponownie zszokował branżę, ponieważ udostępnił pierwszą demonstracyjną wersję przeglądarki Edge dla systemów Linux. Na przełomie wieków Microsoft uważał oprogramowanie open-source za szkodliwe zjawisko. Z czasem podejście to ulegało pewnemu złagodzeniu, firma zaczęła dostrzegać biznesową wartość integracji z różnymi technologiami, co było widoczne w jej produktach i usługach. Zmiana lidera Microsoftu w 2014 roku na Satyę Nadellę przyniosła wyraźną zmianę kursu. W 2016 roku Microsoft stał się członkiem Platinum Linux Foundation, co było symbolicznym gestem pokazującym ich zaangażowanie w open-source. Ta zmiana jest odzwierciedleniem ogólnych trendów w branży technologicznej, które kładą nacisk na interoperacyjność, innowacje i otwartość.
Pierwsze wydanie przeglądarki MS Edge dla Linuksa było określane jako demonstracyjne, jednak była ona regularnie aktualizowana i od 2 listopada 2021 roku dostępna jest wersja stabilna. Microsoft Edge dla Linuxa stanowi ważny krok dla Microsoftu w kierunku większej otwartości i integracji z różnorodnymi ekosystemami technologicznymi. To ruch, który może przynieść korzyści zarówno użytkownikom Linuksa, jak i samemu Microsoftowi, otwierając nowe możliwości współpracy i innowacji w przestrzeni technologicznej. Niektórzy entuzjaści open-source wyrażają sceptycyzm co do motywów Microsoftu, mając w pamięci jego wcześniejsze relacje z otwartoźródłową społecznością.
Gra Surf
Podobnie jak Google Chrome ze swoją grą Dinosaur, Microsoft Edge oferuje unikalną grę wbudowaną w przeglądarkę, która jest dostępna dla użytkowników w przypadku utraty połączenia z Internetem. Można ją wywołać także poprzez wpisanie edge://surf w pasku adresu przeglądarki. Jest to prosta gra, w której gracz steruje surferem, przemieszczającym się przez ocean. Celem gracza jest unikanie przeszkód, takich jak boje, delfiny, inne surfery i wysokie fale, a przy tym zbieranie bonusów i pokonanie jak najdłuższego dystansu.