czwartek,
Pixar Image Computer
3 lutego 1986 roku do sprzedaży trafił specjalizowany komputer do generowania grafiki wysokiej jakości.
W 1979 roku znany amerykański reżyser i producent George Lucas utworzył w swojej firmie LucasFilm dział Graphics Group, który miał zajmować się edycją grafiki komputerowej i dźwięku cyfrowego. Ówczesne komputery miały spore ograniczenia technologiczne, dlatego powstał projekt Pixar Image Computer mający na celu opracowanie komputera do generowania grafiki wysokiej jakości.
W 1985 roku na skutek konfliktów w kierownictwie firmy współzałożyciel Apple Steve Jobs opuścił macierzyste przedsiębiorstwo i założył NeXT. Rok później kupił od LucasFilm studio animacji komputerowej Graphics Group, na jego bazie powstało Pixar Animation Studios. Nowy właściciel wiązał spore nadzieje ze specjalizowanym komputerem do obróbki grafiki i planował jego masową produkcję. 3 lutego 1986 roku Pixar Image Computer trafił do sprzedaży. Początkowo jego nabywcami byli wyłącznie animatorzy i graficy, jednak okazało się, że wydajna maszyna wyprzedzająca swoje czasy dobrze sprawdza się także przy generowaniu zaawansowanych naukowych wizualizacji oraz w wyspecjalizowanych zastosowaniach w branży medycznej. Odrębną grupę odbiorców stanowiły amerykańskie agencje rządowe, które przy pomocy Pixar Image Computer przetwarzały dane pozyskane z lotów zwiadowczych i satelitów.
Pixar Image Computer miał właściwie tylko jedną wadę, cena obejmująca także wszystkie niezbędne do działania dodatki wynosiła sto siedemdziesiąt tysięcy dolarów (równowartość obecnych czterystu tysięcy dolarów). Ilość sprzedawanych sztuk nie spełniała oczekiwań właściciela firmy, Steve Jobs uważał, że maszynę o zbliżonych możliwościach można wyprodukować taniej i sprzedawać ją w cenie około trzydziestu tysięcy dolarów. Poddani silnej presji pracownicy przedsiębiorstwa w 1987 roku opracowali tańszą wersję komputera nazwaną jako Pixar II (P-II). Była ona oferowana w cenie trzydziestu tysięcy dolarów, jednak nie stanowiło to szczególnie istotnego przełomu pod względem ilości sprzedawanych sztuk. Kolejną wersją urządzenia był komputer P-II-9, który zawierał wiele nowych rozwiązań sprzętowych i dawał większe możliwości rozbudowy. W maksymalnej możliwej konfiguracji P-II-9 kosztował trzysta tysięcy dolarów.
Pixar Image Computer był w swoich czasach jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie przetwarzania obrazu, jednak łącznie firma Pixar sprzedała mniej niż trzysta sztuk urządzeń z tej serii. Prawdopodobnie wielu potencjalnych klientów zwlekało z zakupem, licząc na nowe i zarazem tańsze generacje urządzenia. W 1990 roku Pixar sprzedał swój dział komputerowy firmie Vicom Systems.