piątek,
Paul Mockapetris
Dziś na świecie istnieją miliony domen internetowych i ich liczba stale rośnie. Pomysłodawcą współczesnego mechanizmu ich obsługi był Paul Mockapetris. Ten amerykański informatyk i pionier Internetu urodził się 18 listopada 1948 roku.
Był absolwentem prestiżowej szkoły Boston Latin School. Tytuł licencjata zdobył w 1971 roku na wydziale fizyki i elektrotechniki słynnej uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT). Kolejnym etapem był Uniwersytet Kalifornijski w Irvine, gdzie uzyskał stopień doktora w 1982 roku.
W 1983 roku Paul Mockapetris opublikował specyfikację Domain Name System w dokumentach RFC 882 i RFC 883. Dostrzegł niedoskonałości rozwiązania opartego o plik hosts i zaproponował lepsze oraz bardziej skalowalne rozwiązanie. W opracowaniu koncepcji DNS swój udział miał także Jon Postel.
Zadaniem systemu DNS jest tłumaczenie przyjaznych użytkownikom nazw domenowych (np. ckziumragowo.pl) na ich numeryczne odpowiedniki, zwane adresami IP, które identyfikują dany komputer w sieci. Rozwiązanie oparte o plik hosts polegało na wpisywaniu w wierszach pliku tekstowego adresu IP i jednej lub więcej nazw domenowych danego hosta. Aktualny plik hosts można było pobrać na swój komputer ze zdalnego serwera. W przypadku milionów nazw domenowych w sieci Internet byłoby to bardzo niewydajne. System DNS jest oparty o rozproszoną bazę danych umieszczoną na serwerach. Komputer (host) „zna” tylko adres serwera DNS, a potrzebne w danej chwili odwzorowanie nazwy domenowej pobiera z sieci.
W 1985 roku przystąpiono do rejestracji domen najwyższego poziomu. Pierwszą z nich była nordu.net. Domeny z rozszerzeniem „.pl” zostały wprowadzone w 1990 roku.
Czy wiesz, że…
Pliki hosts nadal mają się dobrze. Są one nadal dostępne we współczesnych systemach operacyjnych, jednak z założenia pełnią jedynie funkcje lokalne albo pomocnicze.