piątek,
Mozilla Firefox
Po przegranej wojnie przeglądarek firma Netscape Communications uwolniła kod źródłowy programu Netscape Navigator i utworzyła projekt nazwany Mozilla. Efektem uwolnienia kodu i po dołączeniu do prac rozwojowych społeczności były bliźniacze programy Netscape Navigator 6.x i pakiet Mozilla Application Suite. Mozilla Application Suite był pakietem programów zawierającym m.in. przeglądarkę internetową, klienta poczty, czytnik grup dyskusyjnych, klienta IRC oraz edytor stron HTML. Zrezygnowano z dużej części oryginalnego kodu Communicatora i położono nacisk na zgodność ze standardami.
W 2002 roku jako gałąź projektu Mozilla powstał projekt samodzielnej przeglądarki stron internetowych. Program otrzymał nazwę Phoenix, jednak spowodowało to konflikt z producentem systemów BIOS, firmą Phoenix Technologies. Przeglądarkę nazwano jako Firebird, ale i ten wybór okazał się niefortunny, ponieważ istniał już system zarządzania relacyjnymi bazami danych o tej nazwie. Fundacja Mozilla zdecydowała o zmianie nazwy programu na Mozilla Firebird. Nie spodobało się to społeczności skupionej wokół wolnego oprogramowania. Na początku 2004 roku przeglądarka otrzymała obowiązującą do dziś nazwę – Mozilla Firefox. Słowo Firefox pochodzi od tłumaczenia chińskiej nazwy pandki rudej.
10 marca 2005 roku Fundacja wydała oświadczenie o zaprzestaniu prac nad Mozilla Application Suite i skoncentrowaniu wszystkich wysiłków na rozwoju przeglądarki Firefox oraz kliencie poczty Mozilla Thunderbird. Usprawnienia interfejsu, nowatorskie rozwiązania i zgodność ze standardami spowodowały, że Firefox systematycznie odrabiał straty wobec absolutnie dominującej na rynku przeglądarki Internet Explorer. W 2009 roku jego udział rynkowy przekroczył 30%. Według danych serwisu StatCounter we wrześniu 2021 roku Firefox był trzecią co do popularności przeglądarką internetową.
Przeglądarka Firefox jest dostępna nieodpłatnie raz z kodem źródłowym. Dostępność kodu programu umożliwiła na tworzenie na jego bazie takich aplikacji jak np. Flock, Miro, GNU IceCat, Iceweasel, Songbird, Pale Moon oraz Comodo IceDragon. Fundacja Mozilla poważnie traktuje kwestie bezpieczeństwa, użytkownicy, którzy wykryją krytyczny błąd zabezpieczeń Firefoksa, mogą otrzymać nagrodę w wysokości trzech tysięcy dolarów.
Firefox jest oficjalnie dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux, Android oraz iOS. Istnieje 97 wersji językowych. 17 czerwca 2008 roku przy okazji wydania trzeciej wersji Firefoksa, Mozilla zorganizowała „Dzień Pobierania”, w którego czasie w ciągu doby przeglądarkę pobrało ponad osiem milionów osób, co stało się rekordem Guinnessa.
Aktualnie najnowszą wersją programu jest Firefox 102.3 wydany 20 września 2022 roku.