piątek,
Microsoft Edge
21 stycznia 2015 roku po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano nową przeglądarkę stron internetowych o nazwie Microsoft Edge. Pierwsze informacje na jej temat dotarły do publicznej wiadomości miesiąc wcześniej, kiedy Mary Jo Foley poinformowała, że Microsoft pracuje nad projektem o nazwie kodowej Spartan. Nowa przeglądarka była tworzona z myślą o systemie Windows 10 i miała zastąpić Internet Explorera zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych.30 marca udostępniono wersję próbną programu.
Nazwę Microsoft Edge ogłoszono 29 kwietnia 2015 roku na konferencji Build. Logo programu zaprojektowano w taki sposób, aby zachować ciągłość z marką Internet Explorer. Oficjalna premiera Microsoft Edge odbyła się 29 lipca 2015 roku. Początkowo nie przewidziano wersji programu dla starszych edycji systemu Windows. Na potrzeby Microsoft Edge powstał silnik przeglądarki internetowej o nazwie EdgeHTML. Tak naprawdę jest to modyfikacja starszego silnika Trident, z którego usunięto przestarzały kod i dostosowano fragmenty niezgodnie ze standardami W3C. Silnik Trident istnieje od 1997 roku. Co nie powinno dziwić, EdgeHTML jest bardziej wydajny i zachowuje większą zgodność ze standardami niż poprzednik, znacznie poprawiono obsługę standardów CSS i HTML5. Zrezygnowano z takich technologii jak ActiveX, czy powstały z inicjatywy Microsoftu język VBScript. Zgodnie z trendami wyznaczanymi przez aplikacje mobilne zastosowano minimalistyczny interfejs użytkownika.
Ciekawostką jest błędny nagłówek UAString, służący do identyfikacji typu programu, w przypadku EdgeHTML ma postać „Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/42.0.2311.135 Safari/537.36 Edge/12.10240”, co dla wprawnego oka oznacza pięć możliwych przeglądarek. Odpowiednio: KHTML to Konqueror, Gecko jest silnikiem Firefoxa, Chrome, Safari z firmy Apple oraz Microsoft Edge. Trident był uznawany za przestarzały silnik, dlatego wiele stron po odczytaniu jego nagłówka przez serwer było serwowanych w zubożonych wersjach. Prawdopodobnie błędny sposób przedstawiania się przeglądarki ma wymusić identyczne wersje stron jak w przypadku innych nowoczesnych przeglądarek.
Mimo znacznych usprawnień w porównaniu do poprzedniej przeglądarki z firmy Microsoft Edge nie zdobył rynku, liczba jego użytkowników to tylko kilka procent. W listopadzie 2017 roku pojawiły się wersje aplikacji na Androida i iOS. W grudniu 2018 roku podano informację o dużych zmianach w przeglądarce Edge, największą sensacją była zapowiedź wykorzystania kodu pochodzącego z Chromium – projektu przeglądarki internetowej, z którego kodu źródłowego czerpie między innymi Google Chrome. 15 stycznia 2020 roku stało się to faktem, przy okazji wydano wersje przeglądarki dla systemów Windows 7, Windows 8.1 i macOS. 20 października 2020 roku Microsoft udostępnił pierwszą demonstracyjną wersję przeglądarki Edge dla systemów Linux. Aktualną najnowszą wersją programu jest Microsoft Edge 97.0.1072.69 z 20 stycznia 2022 roku.