Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Mac Pro

sobota,

Mac Pro

Serię komputerów Mac Pro oficjalnie zapowiedziano na dorocznej Światowej Konferencji Deweloperów Apple 7 sierpnia 2006 roku. Nowy produkt zastąpił linię Power Mac G5 i zakończył migrację wszystkich komputerów produkowanych przez Apple na procesory Intel. W ramach pierwszej generacji Mac Pro oferowano kilka modeli z jednym lub dwoma procesorami oraz różniące się ilością rdzeni – maksymalnie do dwunastu. Zastosowano bardzo podobną jak u poprzednika obudowę aluminiową. Urządzenia wyprodukowane w latach 2006-2008 wykorzystywały gniazdo LGA 771, później montowano gniazda LGA 1366.

Druga generacja Mac Pro

19 grudnia 2013 roku na rynku zadebiutowały komputery drugiej generacji Mac Pro. Najbardziej rzucającą się w oko zmianą była nowa efektowna cylindryczna obudowa. Konstrukcja stanowiła tylko 12,5% wielkości poprzednika przy jednoczesnym znacznym wzroście wydajności. Czarna obudowa w kształcie walca robi wielkie wrażenie, jednak zmieszczenie wszystkim elementów na niewielkiej przestrzeni i zapewnienie im efektywnego chłodzenia było dla inżynierów Apple sporym wyzwaniem. Zastosowano jeden, duży wentylator, który zasysa powietrze przez dolne otwory. Powietrze przepływając pionowo przez wnętrze obudowy, odbiera ciepło od poszczególnych elementów i górą wydostaje na zewnątrz. To rozwiązanie wydaje się proste, ale wymagało takiego ułożenia komponentów komputera, aby żaden z nich nie blokował przepływu, a przy ograniczonej przestrzeni nie jest to proste.

Zastosowanie dużego wentylatora pozwoliło zmniejszyć szybkość obrotową, co znacznie obniża hałas. Urządzenia z tej edycji oferowano w wersjach z procesorami Intel Xeon E5 z sześcioma, ośmioma lub dwunastoma rdzeniami. Na pokładzie znalazły się dwie karty graficzne o klasie typowej dla stacji roboczych. Komputer był w stanie obsłużyć do 64 GB pamięci RAM DDR3 z systemem korekcji błędów ECC.

Trzecia generacja Mac Pro

10 grudnia 2019 roku w sklepach pojawiły się komputery trzeciej generacji Mac Pro. Powrócono do konstrukcji typu tower, maksymalna możliwa do uzyskania konfiguracja to 28-rdzeniowy procesor Intel Xeon oraz 1,5 TB pamięci operacyjnej RAM. Wersja bazowa Mac Pro trzeciej generacji w Polsce kosztuje obecnie około 28 tysięcy złotych, przy maksymalnej konfiguracji koszt zakupu wyniesie około ćwierć miliona złotych.

Z komputerem tej generacji można kupić kartę Apple Afterburner, która dodaje sprzętowe przyspieszenie dla kodeków Apple ProRes w aplikacjach Final Cut Pro X, QuickTime Player X oraz zgodnych z nimi programach innych firm. Karta daje możliwość odtwarzania do trzech strumieni 8K w formacie ProRes RAW lub do dwunastu strumieni 4K w formacie ProRes RAW. Razem z Mac Pro trzeciej generacji na rynek wprowadzono 32-calowy monitor Pro Display XDR z wyświetlaczem Retina 6K. Można go aktualnie kupić za około 24 tysiące złotych.

Mac Pro jest jedynym produktem Apple montowanym w Stanach Zjednoczonych.

Artykuł: Staże w Hiszpanii

Staże w Hiszpanii

Artykuł: Conformité Européenne

Conformité Européenne

Artykuł: Display Stream Compression

Display Stream Compression

Artykuł: High Dynamic Range

High Dynamic Range

Artykuł: PiP i podobne technologie

PiP i podobne technologie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły