sobota,
Leonard Adleman
Dzisiaj przypada rocznica urodzin amerykańskiego profesora nauk informatycznych oraz biologii molekularnej, laureata Nagrody Turinga.
Leonard Adleman urodził się 31 grudnia 1945 roku. Studiował matematykę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Na tej samej uczelni w 1976 roku obronił doktorat. Obecnie jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.
Adleman był współtwórcą algorytmu RSA (Rivesta-Shamira-Adlemana). Jest to jeden z pierwszych i aktualnie najpopularniejszy asymetryczny algorytm kryptograficzny z kluczem publicznym. Podobny algorytm w 1973 roku opisał angielski matematyk Clifford Cocks pracujący dla brytyjskiej agencji wywiadowczej, jednak jego prace były utajnione do 1997 roku. W 2002 roku Leonard Adleman, Ronald Rivest oraz Adi Szamir otrzymali Nagrodę Turinga „za pomysłowy wkład w uczynienie kryptografii asymetrycznej użytecznej w praktyce”.
Na początku lat osiemdziesiątych Adleman był współautorem testu pierwszości APR (Leonarda Adlemana, Carla Pomerance'a i Roberta Rumely'ego). Algorytm ten służy do dowodzenia, że dana liczba naturalna jest liczbą pierwszą. Jego wydajność umożliwiła sprawdzenie pierwszości liczb o kilku tysiącach cyfr po raz pierwszy w historii.
Artykuł „Obliczenia molekularne w rozwiązaniach problemów złożonych” opublikowany przez Adlemana w 1994 roku opisywał sposób użycia molekuł DNA w systemach obliczeniowych. Dokument ten jest pierwszym udanym przykładem wykorzystania DNA w taki sposób.