poniedziałek,
Komputer Lyons Electronic Office I
Brytyjski komputer LEO I wykonywał komercyjne obliczenia dla biznesu. 5 września 1951 roku uruchomiono na nim pierwszy program – aplikację wspomagającą prowadzenie piekarni.
W latach 50. technologie komputerowe były dopiero na początku swojej drogi. Zazwyczaj pionierzy są skazani głównie na własną inwencję twórczą. Brytyjczycy rozwiązali to inaczej – pozyskali gotowe rozwiązania od twórców amerykańskiego komputera EDSAC (Electronic Delay Storage Automatic Calculator). W ramach współpracy z Uniwersytetem Cambridge firma J. Lyons & Co. Ltd. zawarła umowę z dr Maurice Wilkesem – kierownikiem zespołu, który stworzył komputer EDSAC. Firma miała finansowo wesprzeć prace prowadzone przez Amerykanów, w zamian naukowiec zobowiązał się udzielić pomocy przy budowie komputera dla przedsiębiorstwa.
Komputer LEO (Lyons Electronic Office) był gotowy w 1951 roku. Wzbudził duże zainteresowanie, na pierwszej demonstracji była obecna księżniczka Elżbieta. Gigantyczna konstrukcja zajmowała powierzchnię około 460 metrów kwadratowych. LEO przeszedł do historii jako pierwszy komputer wykorzystywany komercyjnie.
LEO I posiadał zegar o częstotliwości 500 kHz, rtęciową pamięć operacyjną i urządzenie wejściowe w postaci papierowej taśmy. Potrafił wyliczyć pensję pracownika w ciągu 1,5 sekundy. Początkowym zastosowaniem komputera było przetwarzanie zamówień dziennych składanych telefonicznie przez sklepy i na ich podstawie obliczanie wymaganej produkcji. Można to uznać za pionierskie skomputeryzowane centrum telefonicznej obsługi klienta. W 1956 roku komputer obliczał płace dla londyńskiej filii Forda.
Czy wiesz, że…
Na komputerze EDSAC wzorował się również profesor Romuald Marczyński, budując pierwszy polski komputer EMAL (Elektroniczna Maszyna Automatycznie Licząca). Projektu nie udało się dokończyć, jednak doświadczenie wykorzystano podczas budowy komputera EMAL-2, który został uruchomiony w 1958 roku. Kilka miesięcy wcześniej powstał XYZ – pierwszy komputer zbudowany i uruchomiony w Polsce. W jego konstrukcji wykorzystano niektóre rozwiązania z EMAL.