wtorek,
Komptometr
11 października 1887 roku amerykański wynalazca Dorr E. Felt opatentował pierwszą maszynę liczącą używającą klawiszy do wprowadzania danych. Felt inspirował się maszyną Pascalina wymyśloną przez Blaise Pascala, a także maszyną zaprojektowaną przez Thomasa Hilla. Mechanizm dodawania w komptometrze nie różnił się od rozwiązania przyjętego w Pascalinie, natomiast koła służące do wprowadzania liczb w maszynie Pascala zastąpiono kolumnami klawiszy z maszyny Hilla.
Interfejs klawiszowy komptometru pozwala na wprowadzanie wielu cyfr jednym naciśnięciem, co powoduje, że sprawny operator może dodawać wielocyfrowe liczby dużo szybciej, niż na kalkulatorze elektronicznym. Komptometry były używane do lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Maszyna początkowo miała służyć wyłącznie do dodawania, jednak później mogła także odejmować, dzielić i mnożyć.
Dorr Felt rozpoczął prace nad prototypem komptometru w 1884 roku. Nie był ówcześnie człowiekiem zamożnym, dlatego do budowy urządzenia wykorzystał pudełko po makaronie, gumki recepturki, zszywki oraz szpikulce do szaszłyków. Wkrótce Felt nawiązał współpracę z przedsiębiorcą Robertem Tarrantem. W 1887 roku Komptometr został opatentowany. Dwa lata później powstał komptograf, wersja maszyny wyposażona w mechanizm drukowania, której pierwszy egzemplarz urządzenia nabył Merchants & Manufacturers National Bank of Pittsburg.