poniedziałek,
John W. Mauchly – pionier komputerowej rewolucji
John William Mauchly urodził się 30 sierpnia 1907 roku. Amerykański fizyk i inżynier był współtwórcą jednego z pierwszych komputerów na świecie.
Edukacja i kariera akademicka
Od młodych lat wykazywał zainteresowanie nauką i technologią. Jego ojciec był profesorem fizyki, co bez wątpienia wpłynęło na jego zainteresowania naukowe. Uczęszczał do McKinley Technical High School w Waszyngtonie. Po ukończeniu szkoły średniej w 1925 roku zdobył stypendium naukowe na uniwersytecie Johna Hopkinsa, gdzie studiował fizykę. W 1932 roku otrzymał doktorat. Po ukończeniu studiów Mauchly rozpoczął karierę akademicką, podejmując pracę na Uniwersytecie Ursinus w Pensylwanii. Jego zainteresowania naukowe szybko skierowały się w stronę obliczeń meteorologicznych, co później miało wpływ na jego prace w dziedzinie informatyki.
W 1941 roku został skierowany na kurs dla specjalistów wojskowych na Uniwersytecie Pensylwanii. Tam poznał swojego przyszłego współpracownika Johna P. Eckerta. Dwaj kursanci w wolnych chwilach zaprojektowali maszynę liczącą. Opracowanie przekazali pracownikowi uczelni, który zajmował się kontaktami z instytucjami rządowymi USA. Niestety, dzieło kursantów na 20 lat trafiło do szuflady biurka. Mało brakowało, żeby debiut amerykańskiego komputera opóźnił się o kilka lat.
Praca dla armii USA
Na początku 40. XX wieku armia amerykańska powołała grupę ekspertów w celu sporządzania dla wojska tzw. tablic artyleryjskich. Są to tabele liczbowe zawierające dane na temat ruchu pocisku z uwzględnieniem różnych warunków. Grupa naukowców nie była w stanie efektywnie rozwiązać tego problemu. Jednym z ekspertów był dr H. H. Goldstine. W przypadkowej rozmowie z pewnym studentem opowiedział o swoim kłopocie. Okazało się, że był to student Mauchly’ego. Po kilkunastu dniach John Mauchly i John P. Eckert pracowali dla armii amerykańskiej.
Największe osiągnięcie Mauchly'ego to skonstruawanie wraz z J. Presperem Eckertem jednego z pierwszych cyfrowych komputerów ogólnego przeznaczenia – ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer). Ta maszyna była rewolucyjna z kilku powodów, przede wszystkim ze względu na swoją zdolność do przetwarzania dużych ilości danych w szybkim tempie. ENIAC pierwotnie został zaprojektowany do pomocy w obliczeniach artyleryjskich dla armii Stanów Zjednoczonych, jednak jego potencjał przekroczył te pierwotne zastosowania.
Komputer ENIAC został w pełni wdrożony w 1947 roku, był użytkowany w armii do 1955 roku. Stosunkowo wcześnie ujawniono jego projekt, miał więc pewien wpływ na późniejsze konstrukcje. Przez wiele lat był uważany za pierwszy komputer na świecie. W 1975 roku odtajniono część brytyjskich archiwów, świat dowiedział się o istnieniu maszyny Colossus oraz niemieckich konstrukcjach Konrada Zusego. W 1949 oddano w użytkowanie armii USA dzieło J. Prespera Eckerta, J.W. Mauchly'ego i Johna von Neumanna – komputer EDVAC.
Późniejsze lata
Po sukcesie komputera ENIAC Mauchly i Eckert kontynuowali współpracę i założyli firmę Electronic Control Company, której produktem był pierwszy oferowany w sprzedaży komputer UNIVAC I. Mauchly był także aktywnym propagatorem idei wykorzystania komputerów w edukacji i biznesie, jego wizja dotycząca przyszłości komputeryzacji znacząco wpłynęła na rozwój tej dziedziny.
John W. Mauchly zmarł 8 stycznia 1980 roku. Jego pomysły są nadal obecne w każdym komputerze, smartfonie i urządzeniu cyfrowym, z jakiego korzystamy na co dzień.