piątek,
Serwis Gmail
Latem 2001 roku zatrudniony w Google programista Paul Buchheit został poproszony o zaprojektowanie aplikacji do usługi poczty e-mail. W tym okresie pracował nad Google Groups, wykorzystując kod z tego projektu, w jeden dzień stworzył prototyp przyszłego Gmaila. W odróżnieniu od produktów konkurencji Buchheit w dużym stopniu wykorzystał technologię AJAX, która pozwala aktualizować widoczne elementy bez konieczności przeładowania całej strony internetowej. W kolejnych miesiącach do pracy nad aplikacją dołączały kolejne osoby. Na początku 2004 roku niektórzy pracownicy Google wykorzystywali ten system w celu uzyskiwania dostępu do wewnętrznego systemu poczty e-mail.
1 kwietnia 2004 roku firma Google publicznie ogłosiła udostępnienie usługi Gmail. Data komunikatu w połączeniu z zapowiedzianą pojemnością konta spowodowała, że wiele osób uznało to za żart primaaprilisowy. Bezpłatna skrzynka pocztowa o pojemności 1 GB w 2004 roku wielokrotnie przebijała ofertę konkurencji. Początkowo Gmail działał na trzystu starych komputerach Pentium III, publiczne testy rozpoczęły się 21 marca 2004 roku. Firma wytypowała do udziału w nich około tysiąc osób ze Stanów Zjednoczonych, dając im możliwość zapraszania do testów przyjaciół.
Konta Gmail stały się bardzo pożądane, uznawano je za coś ekskluzywnego, choć konieczność stosowania zaproszeń wynikała z tymczasowego braku infrastruktury zdolnej obsłużyć miliony użytkowników. Powstał rynek skupu i sprzedaży zaproszeń. W kolejnych miesiącach Google oferowało konta kolejnym grupom użytkowników, np. społeczności Bloggera, w efekcie ceny zaproszeń spadały do zera. W podobny sposób usługę wdrażano w innych krajach, stopniowo także w poszczególnych regionach rezygnowano z konieczności posiadania zaproszenia, w 2007 roku ten wymóg został całkowicie zniesiony.
Usługa Gmail odniosła ogromny sukces, latem 2012 roku miała 425 milionów użytkowników, rok później uległo to podwojeniu, a w 2019 roku liczba aktywnych kont wynosiła już 1,5 miliarda. W maju 2014 roku Gmail stał się pierwszą aplikacją ze sklepu Google Play zainstalowaną na miliardzie urządzeń z Androidem na pokładzie. Obecnie pojemność konta wynosi 15 GB, odpłatnie można zapewnić sobie kolejne gigabajty.