niedziela,
Fujio Masuoka
Fujio Masuoka (舛岡 富士雄) urodził się 8 maja 1943 roku w Takasaki, w Japonii. Studiował na japońskim Uniwersytecie Tohoku w Sendai. W 1971 roku zatrudnił się w firmie Toshiba, gdzie opracował pamięć SAMOS. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przedstawił dwa rodzaje pamięci flash – NAND i NOR. Jego wkład w rozwój tej technologii był pomijany do tego stopnia, że dział prasowy firmy Toshiba twierdził, że pamięć flash wynalazł Intel. Dopiero po procesie sądowym wygranym w 2006 roku Masuoka otrzymał od Toshiby godziwe wynagrodzenie za swój wynalazek.
Pamięć flash stanowi rozwinięcie pamięci typu EEPROM, w odróżnieniu od starszej technologii umożliwia modyfikowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji, co przekłada się na znacznie większą szybkość działania. Nazwy NOR i NAND odnoszą się do typu zastosowanej w komórkach bramki logicznej. Pamięć flash typu NOR ma dość długie czasy zapisu i kasowania, jednak umożliwia bezpośredni dostęp do każdej komórki pamięci. Stosowano ją m.in. we wczesnych wersjach kart pamięci CompactFlash. Pamięć typu NAND jest szybsza w działaniu niż NOR, pozwala także większą gęstość upakowania danych, dzięki czemu ma lepszy stosunek kosztu do pojemności. Jego wadą jest sekwencyjny dostęp do danych, co ogranicza ją jedynie do zastosowań w charakterze pamięci masowej. Pierwszym zastosowaniem pamięci typu NAND były karty SmartMedia, w późniejszych latach wykorzystano ją do produkcji kart MultiMedia Card, Secure Digital, Memory Stick i xD Picture Card oraz pamięci USB.
Osiągnięcia japońskiego inżyniera spopularyzowały firmy Toshiba, Intel i Samsung, jednak pamięć flash weszła do powszechnego użytku dopiero około roku 2000 po pojawieniu się na rynku pamięci Flash podłączanych za pośrednictwem USB. Z uwagi na większą pojemność i szybkość działania pendrive'y wyparły stosowane powszechnie wcześniej dyskietki.
W 1994 roku Fujio Masuoka został profesorem na japońskim Uniwersytecie Tohoku w Sendai. Od 2004 roku jako dyrektor techniczny Unisantis Electronics pracował nad rozwinięciem trójwymiarowego tranzystora. Uzyskał prawie trzysta patentów. Rozważano wysunięcie jego kandydatury do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.