sobota,
Rocznica premiery programu FreeCAD
FreeCAD to dostępny nieodpłatnie z kodem źródłowym program do projektowania parametrycznego trójwymiarowych obiektów. Jego pierwsza wersja została udostępniona 29 października 2002 roku. Założycielem projektu był Jürgen Riegel. Program jest dostępny do pobrania w wersjach dla systemów Windows, macOS i Linux. Dla niewspieranych systemów można pobrać kod źródłowy i próbować samodzielnej kompilacji. FreeCAD oficjalnie jest wspierany przez dystrybucje Debian, Ubuntu, OpenSUSE, Gentoo, Fedora, Arch Linux. Ostatnią stabilną wersją jest 0.20.1 z 10 sierpnia 2022 roku. Twórcy programu udostępniają także cotygodniowe wersje rozwojowe.
FreeCAD zawiera narzędzia podobne do wbudowanych w programy Autodesk Revit, CATIA, Creo, Autodesk Inventor, SolidWorks czy Solid Edge. Aplikacja jest kierowana przede wszystkim do inżynierów mechaników, jednak sprawdza się także w wielu innych dziedzinach, np. architekturze, projektowaniu przedmiotów użytkowych itp. Macierzystym formatem plików FreeCAD jest FCStd, jednak program odczytuje i zapisuje różne formaty plików – np. DXF, SVG, STEP, IGES, STL, OBJ, IFC, DAE. Liczba wszystkich obsługiwanych formatów jest dużo większa.
Dla osób zajmujących się programowaniem otwarta, modułowa budowa programu pozwala w miarę łatwo tworzyć własne moduły i skrypty. Daje to możliwość poszerzania funkcjonalności programu oraz automatyzowania czynności. Wspieranym językiem jest Python. Twórcy aplikacji zachęcają także do stosowania programu w edukacji – uczniowie mogą zainstalować taką samą wersję w domu i ćwiczyć poza szkołą.