środa,
David Patterson
16 listopada 1947 roku urodził się David Patterson – jeden z twórców architektury mikroprocesorów RISC.
Patterson w 1976 roku został profesorem na wydziale informatyki Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Najbardziej znany jest ze swojego pionierskiego wkładu w projektowanie procesorów RISC (Reduced Instruction Set Computing). Filozofia tej architektury jest wyjątkowo prosta – zredukować do niezbędnego minimum listę rozkazów procesora. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, kiedy powstawała koncepcja RISC, prawie wszyscy dookoła jako drogę do poprawienia wydajności komputerów uważali implementację jeszcze większej ilości instrukcji procesora.
Koncepcja zredukowanych instrukcji Davida Pattersona powstała na początku lat 80. ubiegłego stulecia. Nowy typ przetwarzania nazwał jako RISC. Profesor Patterson dowiódł, że ówczesne procesory CISC statystycznie wykorzystują tylko część wbudowanych rozkazów. Na tej bazie postała teoretyczna architektura zoptymalizowanych procesorów. Teoria została wcielona w życie m.in. w procesorach SPARC firmy Sun Microsystems, gdzie David Patterson był konsultantem.
Współczesne popularne procesory stosowane w komputerach (Intel, AMD) z punktu widzenia programisty nadal mają architekturę CISC, jednak ich rdzeń to RISC. Rozwiązanie to jest wydajniejszym kompromisem. W XXI wieku RISC bije rekordy powodzenia dzięki procesorom ARM (Advanced RISC Machine) stosowanym masowo w urządzeniach mobilnych takich jak np. iPhone, czy telefony z Androidem.
Procesory RISC nie są wyłączną zasługą badań prowadzonych na uniwersytecie Berkeley, niezależnie badania prowadził Uniwersytet Stanforda. Duży wkład wniosły także laboratoria IBM.