wtorek,
Data Encryption Standard
17 maja 1975 roku firma IBM opublikowała szczegóły algorytmu DES oraz oświadczenie pozwalające na korzystanie z niego w dowolnym celu.
W 1972 roku Narodowe Biuro Standardów USA rozpoczęło program zabezpieczania informacji. W ramach prac między innymi miał powstać algorytm kryptograficzny do szyfrowania danych. W 1973 roku opublikowano wymagania stawiane potencjalnemu algorytmowi. Miał on być zgodny z zasadą sformułowaną przez holenderskiego kryptologa Augusta Kerckhoffsa, co oznaczało, że miał opierać się na kluczu szyfrującym i zapewniać duży stopień bezpieczeństwa nawet po ujawnieniu szczegółów algorytmu.
Podczas pierwszego konkursu żaden z prezentowanych algorytmów nie spełnił wymagań. W 1974 roku do konkursu swój algorytm zgłosiła firma IBM. Był on oparty na szyfrze blokowym opracowanym na początku lat siedemdziesiątych w ramach projektu Lucifer. Nad algorytmem DES pracowali Roy Adler, Don Coppersmith, Horst Feistel, Edna Grossman, Alan Konheim, Carl Mayer, Bill Notz, Lynn Smith, Walt Tuchman oraz Bryant Tuckerman.
17 maja 1975 roku w Rejestrze Federalnym firma IBM opublikowała szczegóły algorytmu DES oraz oświadczenie pozwalające na korzystanie z niego w dowolnym celu. Latem 1975 roku Narodowe Biuro Standardów zaprosiło wszystkich zainteresowanych do wypowiedzi na temat bezpieczeństwa i przydatności algorytmu. Część specjalistów oskarżało NBS o celowe osłabienie szyfru w taki sposób, aby nikt poza nimi nie mógł go złamać. Klucz w algorytmie Lucifer miał 128 bitów, w przypadku DES nakłoniono firmę IBM do jego skrócenia do 58 bitów. Po wielu dyskusjach 23 listopada 1976 Data Encryption Standard stał się standardem federalnym, mógł być stosowany do szyfrowania wszelkich nietajnych danych rządowych USA.
W 1981 roku amerykańska organizacja ANSI (American National Standards Institute) uznała DES za standard sektora prywatnego. W 2001 roku nowym standardem federalnym stał się Advanced Encryption Standard, a DES został wycofany.