czwartek,
Komputer Colossus
8 grudnia 1943 roku w ośrodku w Bletchley Park w Wielkiej Brytanii uruchomiono prototyp komputerów Colossus – Colossus Mark 1. Brytyjczycy wykorzystywali serię programowalnych maszyn cyfrowych Colossus do łamania szyfrów niemieckiej Maszyny Lorenza. Projektem kierowali Max Newman i Tommy Flowers, w przedsięwzięciu brał udział Alan Turing, serię Colossus oparto na teoretycznych podstawach zaczerpniętych z jego prac. Colossus jest uważany za pierwszy na świecie programowalny, elektroniczny, cyfrowy komputer.
Ulepszona wersja – pięciokrotnie szybszy Colossus Mark 2 został uruchomiony 1 czerwca 1944 roku. Do końca wojny pracowało dziesięć maszyn Colossus. Odegrały one trudną do przecenienia rolę, przychwycono dziesiątki wiadomości wysyłanych z niemieckiego Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu do dowódców oddziałów w okupowanej Europie. Istnienie maszyn Colossus utrzymywano w ścisłej tajemnicy aż do połowy lat siedemdziesiątych, dlatego długo za pierwszy komputer na świecie uważano amerykańską maszynę ENIAC.
Brytyjscy kryptoanalitycy odtworzyli działanie Maszyny Lorenza na początku 1942 roku dzięki błędowi niemieckiego operatora z 30 sierpnia 1941 roku. Początkowo wiadomości były dekodowane „ręcznie”, co zajmowało kilka tygodni. Colossus skrócił ten proces do kilku godzin.