czwartek,
Claude E. Shannon
„Był to jeden z największych umysłów minionego stulecia, bez niego nie istniałyby dziś najważniejsze zdobycze naszej cywilizacji”
–– amerykański matematyk Neil Sloane.
Amerykański inżynier i matematyk Claude Shannon jest uznawany za jednego z największych uczonych dwudziestego wieku. Był jednym z twórców teorii informacji. Już jako młody człowiek stwierdził, że dowolne dane można zapisać jako ciągi zer i jedynek. Znany był z tego, że uprawianie nauki dawało mu radość i zabawę.
Claude Elwood Shannon urodził się 30 kwietnia 1916 roku w Petoskey w stanie Michigan. Jego ojciec był biznesmenem, matka nauczycielką i dyrektorką szkoły średniej. Shannon uczęszczał do szkoły publicznej. W 1932 roku ukończył Gaylord High School. W młodości konstruował różne urządzenia, np. modele samolotów, sterowaną radiem miniaturową łódź, system telegraficzny. Jego idolem był Thomas Edison, później okazało się, że jest on jego dalekim krewnym.
W 1932 roku wstąpił na University of Michigan, gdzie studiował elektrotechnikę i matematykę. W 1936 zdobył dwa tytuły licencjata i rozpoczął studia w prestiżowym Massachusetts Institute of Technology (MIT). Na tej uczelni został magistrem, a w roku 1940 obronił doktorat. W latach 1936-1940 pracował przy budowie mechanicznego analizatora różnicowego pod kierunkiem Vannevera Busha. W swojej pracy magisterskiej zaproponował wykorzystanie algebry Boole'a i systemu dwójkowego w sterowaniu układami maszyn liczących. Praca „A Symbolic Analysis of Relay and Switching Circuits” (Analiza symboliczna przekaźników i obwodów komutujących) stała się teoretyczną podstawą wszystkich elektronicznych komputerów cyfrowych.
W latach 1941-1972 pracował w Laboratoriach Bella. W czasie drugiej wojny światowej zajmował się systemami naprowadzającymi i kryptografią. Poznał Alana Turinga, który bardzo mu zaimponował. Wiele pomysłów Turinga uzupełniało jego koncepcje. W 1948 roku opublikował swoje najbardziej znane dzieło – „A Mathematical Theory of Communication” (Matematyczna teoria komunikacji). Ten artykuł naukowy położył podwaliny pod teorię informacji i kodowania. Claude Shannon od roku 1958 był profesorem w Massachusetts Institute of Technology. Zmarł w 2001 roku.
Claude Shannon miał wpływ na wiele dziedzin nauki, np. jest twórcą stosowanego w ekologii wskaźnika Shannona-Wienera (Norbert Wiener wyprowadził podobny wzór niezależnie).
Mysz ShannonaW 1950 roku Shannon skonstruował mysz sterowaną układem opartym na przekaźnikach, którą nazwał „Theseus”. Elektromechaniczny gryzoń w poszukiwaniu umownego sera potrafił „nauczyć się” drogi prowadzącej przez labirynt.