czwartek,
Apple M1
Apple M1 to czip firmy Apple oparty na architekturze ARM. W jednym układzie zintegrowano m.in. procesor, procesor graficzny, kontroler pamięci oraz układ bezpieczeństwa. M1 zaprojektowany przez Apple specjalnie dla komputerów Mac zapoczątkował proces odchodzenia przez firmę od procesorów Intela.
Produkty oparte o architekturę ARM w porównaniu do tradycyjnych procesorów wykorzystywanych w komputerach cechuje rewelacyjna energooszczędność, stąd są one szeroko stosowane w urządzeniach mobilnych. Według firmy Apple Mac mini z układem M1 na pokładzie w stanie bezczynności pobiera 6,8 W, dla porównania w przypadku Maca mini z procesorem Intel Core i7 jest to 19,9 W. Maksymalny pobór mocy tych komputerów to odpowiednio 39 W i 122 W. Warto nadmienić, że w Macu mini M1 nie ma żadnych wentylatorów. Obniżony pobór mocy daje dłuższy czas pracy na baterii w przypadku komputerów przenośnych, według Apple żywotność baterii MacBooków wzrosła dwukrotnie.
M1 to pierwszy czip dla komputera osobistego zbudowany w technologii 5 nm, zawiera on 16 miliardów tranzystorów. Wbudowany w układ procesor ma osiem rdzeni, cztery wysokowydajne „Firestorm” oraz cztery energooszczędne „Icestorm”. Taka konfiguracja umożliwia niesamowitą optymalizację zużycia energii. Procesor graficzny ma 7 lub 8 rdzeni graficznych. M1 obsługuje dwukanałową pamięć LPDDR4X-4266 LPDDR5-5500 maksymalnie do 16 GB.
Chorobą wieku dziecięcego czipa Apple M1 była niezgodność z wcześniejszym oprogramowaniem zewnętrznych producentów. Firma Apple zapewniła częściowe rozwiązanie problemu w postaci emulatora Rosetta 2 pozwalającemu na korzystanie z aplikacji utworzonych na komputery Mac z procesorem Intel z poziomu urządzenia z procesorem Apple, jednak zdarzały się problemy z wydajnością. Do chwili obecnej wielu producentów dostosowało swoje aplikacje, tak że działają one natywnie pod M1.
Pierwsze urządzenia z nowym układem trafiły na rynek 10 listopada 2020 roku, były to laptopy MacBook Air (13-calowy) i MacBook Pro (13-calowy) oraz komputer Mac mini. 18 października 2021 roku ogłoszono układy Apple M1 Pro i M1 Max. Jeszcze w tym samym roku do sklepów trafiły wyposażone w te układy laptopy MacBook Pro oraz komputery Mac Studio. 8 marca 2022 roku ogłoszono M1 Ultra – połączenie dwóch chipów M1 Max. 18 marca 2022 roku M1 Ultra pojawił się w komputerach Mac Studio najwyższej klasy.