niedziela,
AmigaOS
18 grudnia 2014 roku wydano ostatnią wersję systemu AmigaOS.
System operacyjny AmigaOS opracowała firma Commodore International. Był on instalowany w produkowanych przez Commodore komputerach Amiga. Pierwsza wersja AmigaOS trafiła na rynek w 1985 roku wraz z komputerem Amiga 1000, który był technologicznym przełomem i znacząco wpłynął na rozwój rynku komputerowego. Wiele osób uważa to urządzenie za pierwszy prawdziwy multimedialny komputer. Sporą rolę w sukcesie technologicznym Amiga 1000 odegrał system operacyjny. Istniały cztery główne wersje systemu AmigaOS oraz kilka dodatkowych zawierających poprawki i usprawnienia. Początkowo system operacyjny komputera Amiga traktowany był jako jego integralna część i nie posiadał odrębnej nazwy. W wersji 3.1 pojawiła się nazwa „Amiga OS” (ze spacją), a od wersji 4.0 system nazywa się „AmigaOS”.
AmigaOS składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to odpowiedzialny za uruchomienie komputera Kickstart. Często jest on porównywany do systemu BIOS, jednak Kickstart zapewnia więcej funkcji. Po starcie komputera Kickstart przeprowadza testy diagnostyczne, inicjuje działanie sprzętu i głównych komponentów AmigaOS, a następnie próbuje uruchomić urządzenie rozruchowe. Składniki zawarte w Kickstart to m.in. wielozadaniowe mikrojądro AmigaOS o nazwie Exec, interfejs wiersza poleceń AmigaDOS, system graficzny Intuition zapewniający obsługę tzw. okienek, sterowniki urządzeń. Drugą główną częścią systemu AmigaOS jest środowisko Workbench zapewniające graficzny interfejs użytkownika i uruchamianie aplikacji.
Wczesne wersje AmigaOS wspierały szesnasto- i trzydziestodwubitowe mikroprocesory z serii Motorola 68000. Od trzeciej wersji systemu obsługiwane są także procesory PowerPC. AmigaOS 4 działa wyłącznie na układach PowerPC. Stosowane standardowo w AmigaOS systemy plików to OFS (Old File System) w pierwszych wydaniach systemu oraz FFS (Fast File System) od drugiej wersji.