poniedziałek,
ASUS
3 stycznia 2008 roku tajwański producent elektroniki ASUS oficjalnie podzielił się na trzy firmy: ASUSteK, Pegatron i Unihan.
Czterej inżynierowie z firmy Acer postanowili założyć własne przedsiębiorstwo. Byli to T.H. Tung, Ted Hsu, Wayne Hsieh i M.T. Liao. Firmę zarejestrowano 2 kwietnia 1989 roku. Jej nazwa to ASUS, ostatnie litery tego słowa „Pegasus”. Nazwę skrzydlatego konia z greckiej mitologii skrócono, aby znaleźć się na wyższej pozycji w książce elektronicznej. Pierwszymi produktami firmy był płyty główne Cache 386/33 oraz ISA 486/25. Po sześciu latach ASUS zajął pozycję lidera wśród producentów płyt głównych. W 2004 roku sprzedał 30 milionów sztuk płyt głównych, więcej niż łącznie trzej kolejni rywale rynkowi.
W 1996 roku przedsiębiorstwo zadebiutowało na Tajwańskiej Giełdzie. Rok później na rynek trafił pierwszy notebook z firmy ASUS. Był to ASUS P6300 z popularnym ówcześnie procesorem Pentium II 266 MHz, 32 MB pamięci RAM oraz Windowsem 95. Również w 1997 roku zadebiutowały napędy optyczne tajwańskiego producenta. Jesienią 2003 roku ASUS wprowadził do sprzedaży swój pierwszy telefon komórkowy, był to model Asus J100.
W styczniu 2008 roku z ASUSTeK Computer Inc. wyodrębniono dwie firmy odpowiedzialne za realizowanie zamówień zewnętrznych zleceniodawców. Pochodne przedsiębiorstwo Pegatron produkuje komputery, a firma Unihan obudowy, podzespoły i artykuły niezwiązane z komputerami. Podział przedsiębiorstwa nastąpił pod presją innych firm, np. Dell uzależnił od tego swoje zamówienia na laptopy.
Firma ASUS do dziś jest uznanym producentem sprzętu elektronicznego, które dostarcza na rynek m.in. płyty główne, laptopy, komputery stacjonarne, palmtopy, karty graficzne, napędy optyczne, monitory LCD, telefony komórkowe, tablety. Podzespoły tajwańskiego giganta trafiają także do komputerów innych firm.