Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

AMD Duron

niedziela,

AMD Duron

19 czerwca 2000 roku na rynku pojawił się procesor Duron. Produkt firmy AMD był niskobudżetową wersją procesora Athlon. Jego produkcja trwała do 2004 roku.

Duron to procesor z rodziny x86. Fizycznie jest podobny do procesora Athlon, posiada mniej pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2 cache) – 64 KB przy 256 KB w Athlonie. Z tej przyczyny jest wolniejszy przy programach wymagających dużej ilości pamięci, jednak nie różni się czystą mocą obliczeniową. Duron i Athlon mogły być montowane na tych samych płytach głównych.

Duron to typowy przykład procesora adresowanego na niższy segment rynku, jego bezpośrednim konkurentem był Celeron z firmy Intel – okrojona wersja Pentium. Z reguły Durony osiągały podobną wydajność jak ich odpowiedniki z firmy Intel. Cena procesora z AMD była nieco niższa.

Występowało kilka wersji procesora Duron:

  • Spitfire – lata 2000-2001, taktowanie od 600 do 950 MHz, oparty na rdzeniu Athlona Thunderbird;
  • Morgan – od 2001 roku, taktowanie od 1,0 do 1,3 GHz, oparty na rdzeniu Athlona XP Palomino;
  • Applebred – od 2003 roku, wersje 1400, 1600 i 1800 MHz, oparty na rdzeniu nowszych wersji Athlona XP Thoroughbred;

Duron Applebred był zwykłym Athlonem XP z jądrem Thoroughbred ze sztucznie ograniczoną pamięcią cache L2 – po odkryciu tego faktu wiele osób dokonywało prostej modyfikacji, która przekształcała procesor do pełnowartościowego Athlona XP. Dla producenta czasami bardziej opłacalna jest produkcja „okaleczonych” wersji sztandarowego produktu jako towar przeznaczony na rynek budżetowy niż uruchamianie oddzielnej linii produkcyjnej.

Duron był jednym z procesorów, które niewprawny użytkownik mógł zniszczyć podczas montażu radiatora. Nie posiadały one żadnej osłony na rdzeń. Aby wprowadzić jakieś zabezpieczenie, stosowane były nakładki coppershim – kawałki odpowiednio wyciętej blachy.

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Artykuł: Brendan Eich

Brendan Eich

Artykuł: Nvidia GeForce 200

Nvidia GeForce 200

Artykuł: Pierwszy dzień w Splicie

Pierwszy dzień w Splicie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły