piątek,
AMD Accelerated Processing Unit
Procesory typu Accelerated Processing Unit (APU) integrują w jednym układzie procesor centralny i procesor graficzny. Ich początki to projekt AMD Fusion rozpoczęty w 2006 roku, kiedy AMD przejęło produkującą układy grafiki firmę ATI.
Układy APU pierwszej generacji o nazwie kodowej Llano zadebiutowały 4 stycznia 2011 roku na wystawie Consumer Electronics Show w 2011 roku w Las Vegas. Platforma integrowała rdzenie procesora K10 i procesor graficzny Radeon z serii HD 6000. APU dla urządzeń niskiej mocy otrzymało nazwę kodową Brazos i opierało się na mikroarchitekturze Bobcat i procesorze graficznym z serii Radeon HD 6000. Wkrótce nazwa „Fusion” stała się przedmiotem sporów sądowych, wcześniej zastrzegł ją producent układów chłodzących, firma Arctic. W 2012 roku firma AMD ogłosiła, że zmieni nazwę platformy Fusion ma Heterogeneous System Architecture (HSA). W tym samym roku firmy AMD i ARM powołały HSA Foundation wspierającą programowo układy APU.
Druga generacja AMD APU o nazwie kodowej Trinity zadebiutowała jesienią 2012 roku, nowe układy łączyły architekturę procesora Piledriver z kartą graficzną AMD Radeon Serii HD 7000. Ich zmodyfikowane wersje były montowane w konsolach do gier Microsoft Xbox One i Sony PlayStation 4.
Trzecia generacja APU to AMD APU Kaveri, pierwsze układy trafiły na rynek 14 stycznia 2014 roku. Wariant dla komputerów stacjonarnych łączył rdzenie bazujące na mikroarchitekturze Steamroller i układ graficzny bazujący na architekturze Graphics Core Next. Wersje ukłądu dla urządzeń o niskim poborze mocy otrzymały nazwy kodowe Kabini i Temash, bazowały ona na architekturze Jaguar.
Pierwszym APU czwartej generacji był wydany jesienią 2017 roku układ APU Ryzen 5 2500U z procesorem opartym na architekturze Zen i grafiką opartej na architekturze Vega.
Podobnym do APU rozwiązaniem są układy frimy Intel ze zintegrowaną z procesorem technologią Intel Graphic, nie oferują one jednak obsługi HSA.