Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Śladami Polskiego Państwa Podziemnego

czwartek,

Śladami Polskiego Państwa Podziemnego

Na początku grudnia (w dniach 2-3.12.2021 r.), uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce śladami Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas tej dwudniowej wyprawy zwiedziliśmy cztery ważne miejsca związane z historią Polski w okresie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu. Każde z muzeów, które odwiedziliśmy miało w sobie coś, co potrafiło poruszyć nasze serca. Byliśmy pełni uznania wobec tego, że ludzie potrafili się poświęcić dlatego, aby nasze państwo i naród mogły przetrwać.

Po około czterogodzinnej podróży pierwszym celem naszej wycieczki było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL. Muzeum to ukazało nam drastyczne wręcz warunki w jakich przetrzymywano więźniów oraz sposoby ich mordowania. Cele w tym więzieniu nie dość, że były małe (ok. 2-3 m2) to również ogromnie przeludnione. Przygnębiające wrażenie zrobiły na nas opisy tortur stosowanych wobec więźniów, np. umieszczanie ludzi w celi z jednym oknem, która była wypełniona do kolan wodą, gdzie gdy była zima otwierano je, a gdy było lato zamykano je, aby nie było żadnego przepływu powietrza. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ludzie, którzy znaleźli się w tej największej w Polsce katowni byli niewinni.

Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy było Muzeum Powstania Warszawskiego. Można tu było zobaczyć różne okoliczności tego powstania. Jednym z ciekawych sposobów przedstawiania powstańczej rzeczywistości są wywiady powstańców, których można wysłuchać w formie inscenizowanej rozmowy telefonicznej. Wstrząsające wrażenie robi nagranie z lotu ptaka ukazujące zrujnowaną stolicę po klęsce powstania. Ciekawym doświadczeniem jest możliwość zebrania kartek z kalendarza z każdego dnia powstania zawierających opis przebiegu działań danego dnia. Wszystkich przyciągnął monitor skanujący twarz zwiedzającego i porównujący ją na zasadzie podobieństwa z twarzą powstańca. To był ostatni punkt zwiedzania na tamten dzień.

Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Muzeum Więzienia PAWIAK. Muzeum to upamiętnia czasy okupacji niemieckiej. Na samym początku wszyscy siedzieliśmy w pomieszczeniu, w którym wysłuchaliśmy nagrania grypsów ludzi, którzy byli tam więzieni. Następnie zwiedziliśmy to miejsce i zapoznaliśmy się z ekspozycją muzealną.

Ostatnim miejscem, które mieliśmy okazję zobaczyć było Muzeum Niepodległości. Wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy wystawę poświęconą odbudowie niepodległego państwa polskiego w wyniku pierwszej wojny światowej. Podzieleni na grupy wzięliśmy udział w lekcji muzealnej poświęconej polskim drogom do niepodległości.

Odwiedzone przez nas miejsca upamiętniające walkę Polaków w tych trudnych czasach na pewno dały nam dużo do myślenia.

Nikola Wilmanowicz

Artykuł: Testujemy RTX 3070

Testujemy RTX 3070

Artykuł: Światowy Dzień Animacji

Światowy Dzień Animacji

Artykuł: Testujemy Windows 8

Testujemy Windows 8

Artykuł: Światowy Dzień Origami

Światowy Dzień Origami

Artykuł: Testujemy Windows XP

Testujemy Windows XP

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły